Β΄ ΕΣΚΑΗ: Με το δεξί στη Β΄ Φάση ο Υπερίων-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 16-04-2024 | Συντάκτης:

Ο Υπερίων Αμαλιάδας ξεκίνησε με νίκη και την Β΄ Φάση του πρωταθλήματος της Β΄ ΕΣΚΑΗ. Κέρδισε το Σάββατο στο Αίγιο την Ε.Φ.Α. με 58-73 και συνεχίζει αήττητος στο πρωτάθλημα (17 στα 17), στοχεύοντας στην άνοδο στην Α2 ΕΣΚΑΗ. Στην Β΄ Φάση από τις 6 ομάδες που συμμετέχουν, την άνοδο θα πάρουν οι δύο πρώτες, με τον Υπερίωνα να είναι η μοναδική ομάδα που ξεκίνησε με 4-0 (μετρούν οι νίκες της Α΄ Φάσης με τις ομάδες που προέρχονται από τον ίδιο όμιλο).

Η ομάδα της Αμαλιάδας, που αποτελείται αποκλειστικά από έφηβους και παίδες, παρότι αγωνίστηκε το Σάββατο με σημαντικές απουσίες, συνέχισε το αήττητο σερί της. Οι παίκτες του Γιώργου Λεβεντούρη ξεκίνησαν πολύ δυνατά τον αγώνα στην επίθεση (0-8) με πολύ καλές επιλογές παίρνοντας διψήφια διαφορά στο α΄ δεκάλεπτο (12-24) και χάρη στην καλή τους άμυνα προηγήθηκαν με το κλείσιμο του ημιχρόνου με 19 πόντους (25-44). Στο β΄ μέρος συνέχισαν την καλή λειτουργία στην άμυνα και παίζοντας με ομαδικότητα στην επίθεση, διεύρυναν τη διαφορά που έφτασε στο +25 (41-66) στο 32΄. Στη συνέχεια, με τους γηπεδούχους να μην καταφέρνουν να μπουν στη διεκδίκηση του ματς, άνοιξε το ροτέισον με τους παίδες της ομάδας να παίρνουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής, να αφήνουν πολύ καλές εντυπώσεις και το ματς να κλείνει στο 58-73.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσίπας με 32 πόντους και 3 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Αλεξανδρόπουλος με 12 και Κοντόπουλος με 10. Επόμενος αγώνας για τον Υπερίωνα το ερχόμενο Σάββατο με το Σοπωτό, στην Αμαλιάδα.

Τα δεκάλεπτα: 12-24, 25-44, 41-61, 58-73.

Ε.Φ.Α. Αιγίου (Σένα): Ανδρίτσος, Μέρμυγκας 4, Τσινουκας, Τριανταφυλλόπουλος 2, Βαγενάς, Παπαδάκος, Παρίσης 25(2), Πανουργιάς 1, Ρομποτής 1, Τεμπέλης 2, Γαστουνιώτης 17(2), Βούλγαρης 6.

Υπερίων (Λεβεντούρης): Σκλάβος, Τσίπας 32(3), Θεοδωρακόπουλος, Τραγουστής Ν. 2, Αλεξανδρόπουλος 12, Κοντόπουλος 10, Καλοπίσης 8(2), Μουζάκης, Δημακόπουλος 3, Αδαμόπουλος 6(1).

Ε.Φ.Α.-Υπερίων 58-73

Αχαϊκός-Σοπωτό 61-54

Κρόνος-Ιτιές 48-43