Συγκέντρωση διαμαρτυρίας της ΟΑΣΗ αύριο το πρωί στις Καρούτες
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2023/06/351267411_792239719117387_6683181041400980970_n.jpg)
Διεκδικούν άμεση καταγραφή και αποζημίωση των καταστροφών
Συγκέντρωση διαμαρτυρίας πραγματοποιεί αύριο στις 10.30 το πρωί η Ομοσπονδία Αγροτικών Συλλόγων Ηλείας στις Καρούτες διεκδικώντας την άμεση λήψη μέτρων για την αποζημίωση των αγροτών από τις καταστροφές των καλλιεργειών που επέφερε η βροχόπτωση κυρίως καλλιεργητές σανού, διαφορετικά όπως τονίζουν θα αναγκαστούν οι πληγέντες αγρότες να εγκαταλείψουν τις καλλιέργειες τους αφού μιλάμε για ολοκληρωτική καταστροφή.
Στην ανακοίνωση- κάλεσμα αναφέρουν: «Δεν είναι της μοίρας μας γραφτό” όποτε βρέχει ή όποτε ρίχνει χαλάζι να καταστρέφονται οι περιουσίες μας. Η πολιτική που ακολουθούν διαχρονικά οι κυβερνήσεις, αφήνει τις καλλιέργειες αθωράκιστες και απροστάτευτες στις αντίξοες καιρικές συνθήκες και τους αγρότες χωρίς εισόδημα.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2023/06/350969123_904448660647626_2053990791282345739_n-1.jpg)
Με δεδομένο ότι τα έξοδα «τρέχουν», ότι οι αγρότες έχουν πραγματοποιήσει μεγάλο μέρος από τις καλλιεργητικές δαπάνες απαιτούμε:
– Άμεσες εκτιμήσεις και γρήγορη πληρωμή αποζημιώσεων στους καλλιεργητές . Πληρωμές με βάση την τρέχουσα τιμή της παραγωγής.
– Άμεση πληρωμή προκαταβολής για τις ζημιές
– Αλλαγή του κανονισμού του ΕΛΓΑ ώστε οι παραγωγοί να ασφαλίζονται και να αποζημιώνονται στο 100% για όλα τα ζημιογόνα φυσικά αίτια και νόσους στην παραγωγή και στο κεφάλαιο. ΕΛΓΑ – δημόσιος φορέας, με επαρκή κρατική χρηματοδότηση».