Πυγμαχία: Πέμπτος στην Ευρώπη ο Ψυχογιός

Ημερομηνία: 26-04-2024 | Συντάκτης:

Ηττήθηκε στα σημεία από τον Λευκορώσο ασημένιο παγκόσμιο πρωταθλητή στα προημιτελικά

O Πυργιώτης πυγμάχος της Εθνικής Ελλάδας, Διονύσης Ψυχογιός, μετά από μεγάλη μάχη ηττήθηκε στα σημεία το βράδυ της Τετάρτης από τον ασημένιο παγκόσμιο πρωταθλητή Aliaksei Alfiorau από την Λευκορωσία, για την φάση των «8» του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος Πυγμαχίας EUBC Elite Ανδρών 2024, που διεξάγεται στο Βελιγράδι. Έτσι δεν κατάφερε να προκριθεί στα ημιτελικά και να μπει στα μετάλλια.

Τόσο η εμπειρία όσο και η δυναμική του Λευκορώσου του έδιναν προβάδισμα στην αναμέτρηση, με τον Ψυχογιό όμως να κάνει εξαιρετική εμφάνιση και να προσπαθεί σε όλη την διάρκεια του αγώνα να αιφνιδιάσει τον αντίπαλο του και κατάφερε κάποια πολύ καλά χτυπήματα. Ο Ψυχογιός κατέκτησε την 5η θέση στην Ευρώπη και άφησε εξαιρετικές εντυπώσεις από την συμμετοχή του σε αυτό το Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Ο 36χρονος Πυργιώτης πυγμάχος εκπροσώπησε επάξια την Ελλάδα στο Ευρωπαϊκό και στο μέλλον θα έρθουν κι άλλες και ακόμα μεγαλύτερες επιτυχίες με τις ικανότητες και τον δυναμισμό που διαθέτει.