Προμηθέας 2014-Α.Ε. Λεχαινών 74-48: Ήττα εντός προγράμματος

Ημερομηνία: 19-12-2018 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Λεχαινών υπέστη ήττα εντός προγράμματος από τον πανίσχυρο Προμηθέα το βράδυ της Δευτέρας στην Πάτρα, με 74-48, αλλά παρέμεινε δύο βαθμούς πάνω από την επικίνδυνη ζώνη.

Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Γιάννη Βαρδίκο και τον Αλέξανδρο Κοντάρη λόγω επαγγελματικών υποχρεώσεων, ξεκίνησε καλά το παιχνίδι αλλά η πατρινή ομάδα ισορρόπησε γρήγορα και από τη β΄ περίοδο άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ. Το ημίχρονο τελείωσε με 14 πόντους διαφορά (35-21) για τον Προμηθέα, που είχε σε εξαιρετική μέρα τον Μαντζούκα και στο β΄ μέρος το προβάδισμα των γηπεδούχων ξεπέρασε τους 20 πόντους… Γιωτόπουλος και Κολλιόπουλος ξεχώρισαν από τους «γαλάζιους», οι οποίοι με το νέο έτος (7 Ιανουαρίου) θα υποδεχτούν την Παναχαϊκή στο «Αέθλειον».

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 35-21, 54-34, 74-48.

Προμηθέας: Λαναράς 14, Κουρουπάκης 7, Μαντζούκας 22(1), Λογοθέτης 8, Μπαζίνας 12(2), Αδαμόπουλος 5(1), Μαντικος 3(1), Δαραμουσκας 3(1), Καφεζας, Γαρρας.

Α.Ε.Λ.: Χουλιαράς 4, Γιωτόπουλος 17, Κολλιόπουλος 12(1), Λαμπρόπουλος 6(2), Σκάλτσας 4, Παλλαδινός 5(1), Στεφανίδης, Αναστασόπουλος, Χαραλαμπόπουλος.