Ολυμπιονίκης-Ολυμπιάδα 70-64: Με τη δύναμη της έδρας!

Ημερομηνία: 19-12-2018 | Συντάκτης:

Ο Ολυμπιονίκης νίκησε την Ολυμπιάδα και ανέβηκε πάνω από την επικίνδυνη ζώνη

Ο Ολυμπιονίκης έκανε βήμα παραμονής στο πρωτάθλημα της Α1 ΕΣΚΑΗ, κερδίζοντας το βράδυ της Δευτέρας την Ολυμπιάδα στο Κλειστό της Αρχ. Ολυμπίας με 70-64, για την 11η αγωνιστική. Έτσι, έφτασε τις τρεις νίκες στο πρωτάθλημα, έναντι δύο της Ολυμπιάδας, του Προφήτη Ηλία/ΠΑΟΚ και της Νίκης Προαστείου.

Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη μπήκε δυνατά στον αγώνα, αποφασισμένη να πάρει την  πολύτιμη νίκη και προηγήθηκε 14-2 στο πρώτο πεντάλεπτο και με 7 πόντους στο ημίχρονο (39-32).

Οι τραυματισμοί του Ηρακλή Κριτσέλη στο τέλος του α΄ ημιχρόνου και του Μπάμπη Κωνσταντόπουλου στη γ΄ περίοδο, αμφότεροι με διάστρεμμα, δεν πτόησαν τους «ερυθρόλευκους» που έφτασαν ακόμα και στο +11 στη γ΄ περίοδο. Η Ολυμπιάδα πλησίασε στους 4 πόντους, δυόμισι λεπτά πριν τη λήξη, αλλά μέχρι εκεί. Οι παίκτες της ηλειακής ομάδας έμειναν ψύχραιμοι και παρότι στο τέλος δεν είχαν το Σαλάι που αποβλήθηκε με 5 φάουλ από το 32΄, έφτασαν στην επικράτηση με 6 πόντους διαφορά. Σακελλαρίου, Στούκας, Σαλάι και Σάκης Κωνσταντόπουλος ήταν εξαιρετικοί για την ηλειακή ομάδα, έχοντας διψήφιο αριθμό πόντων.

Στις 7 Ιανουαρίου, στην επανέναρξη του πρωταθλήματος, ο Ολυμπιονίκης θα υποδεχτεί τα Αραχωβίτικα, σε άλλο ένα κρίσιμο παιχνίδι, στη μάχη της παραμονής.

Τα δεκάλεπτα:  22-16, 39-32, 54-49, 70-64.

Ολυμπιονίκης: Μπουγάς, Μίχος, Μπ. Κωνσταντόπουλος 8 (2), Τροχανάς, Κατσαϊδώνης, Σακελλαρίου 19 (2), Σαλάι 13, Στούκας 18, Σ. Κωνσταντόπουλος 11 (3), Κριτσέλης 1, Κωσταρέλλος.

Ολυμπιάδα: Ζαπανιώτης 14, Τουλάτος 18, Γιαλελής 4 (1), Κουμανιώτης 6, Κατσαΐτης 2, Καραδημητρίου, Σαμαράς 8, Κασπίρης 6 (1), Λεβεντόπουλος 6.