Κόροιβος: Ολοκλήρωσε μια επιτυχημένη σεζόν με ήττα από τον πανίσχυρο Μίλωνα

Ημερομηνία: 21-04-2024 | Συντάκτης:
Αναμνηστική φωτογραφία σύσσωμου του Κοροίβου μαζί με πιστούς φίλους της ομάδας, αμέσως μετά το τέλος του σαββατιάτικου αγώνα.

Ανώτερος ο Μίλωνας κέρδισε ξανά τον Κόροιβο και προκρίθηκε στο Final-4 της Elite League

Ο Μίλωνας αποδείχτηκε… κακός δαίμονας για τον Κόροιβο  στη φετινή Elite League. Η ομάδα της Ν. Σμύρνης κέρδισε το Σάββατο για τέταρτη φορά σε ισάριθμα ματς τον Κόροιβο και για δεύτερη φορά στην Ήλιδα (η πρώτη ήταν στην κανονική περίοδο) και προκρίθηκε στο Final-4 της Elite League. Το τελικό σκορ ήταν 60-79, με τον Κόροιβο να ολοκληρώνει την φετινή του προσπάθεια στη σεζόν, η οποία κρίνεται επιτυχημένη, καθώς με χαμηλό μπάτζετ και νεανικό ρόστερ κατάφερε να πετύχει άνετα τον πρωταρχικό στόχο της παραμονής και με όμορφο μπασκετ να πάρει την 6η θέση στην κανονική περίοδο, η οποία οδήγησε στα πλέι-οφ. Όσο για το σαββατιάτικο παιχνίδι, υπήρχε άγχος και νευρικότητα από πλευράς Κοροίβου (21 λάθη) και ο έμπειρος Μίλωνας δεν άφησε την ευκαιρία να πάρει άλλη μια νίκη και μαζί την πρόκριση στο Final-4.

Το παιχνίδι

O Κόροιβος προηγήθηκε 6-2 και 9-6 με τρίποντο του Καλαϊτζάκη, ο Μίλωνας ισοφάρισε 13-13 και ο Νοέας με τρίποντο έγραψε το 16-13 στο 8΄. Ο Σκορδίλης με γκολ-φάουλ και ο Κανονίδης με τρίποντο έδωσαν για πρώτη φορά προβάδισμα στην αθηναϊκή ομάδα, 16-19, που ήταν και σκορ α΄ δεκαλέπτου.

Στο β΄ δεκάλεπτο Δημάκος και Σκορδίλης έκαναν το 17-24 με τον Κόροιβο να έχει ήδη 7 λάθη μέχρι το 13ο λεπτό του αγώνα και τον Κουξχάουσεν να είναι άστοχος και άποντος μέχρι εκείνο το λεπτό, και αντικαταστάθηκε από τον Λιόγα. Ο Σκορδίλης ξανά έκανε το 17-27 και ο ίδιος παίκτης με κάρφωμα το 18-31, που έφτασε τους 16 πόντους σε 15 λεπτά αγώνα! Με το σκορ στο 21-33 στο 15΄, ο Αλεξάντερ τραυματίστηκε και πήγε στα αποδυτήρια, και αυτό ήταν μεγάλο πλήγμα για τον Κόροιβο. Ο Λιόγας έριξε τότε στο παιχνίδι τον 16χρονο Χρήστο Τσίπα, ο οποίος με τρίποντο μείωσε 27-33, 3.15΄ πριν το ημίχρονο. Ο Ζούμπος με τρίποντο έκανε το 27-36 και ο Μπράιαντ στον αιφνιδιασμό το 27-38. Ο έτερος νεαρός Γιάννης Ράλλης, που πέρασε και αυτός στο παιχνίδι, με τρίποντο μείωσε 30-38 και το ημίχρονο τελείωσε 32-43 για τον Μίλωνα.

Στο α΄ ημίχρονο ο Κόροιβος είχε 5/12 τρίποντα, 5/16 δίποντα και 7/10 βολές, αλλά και 10 λάθη.

Στη γ΄ περίοδο τίποτε δεν άλλαξε προς το καλύτερο για τον Κόροιβο. Η αστοχία συνεχίστηκε όπως και η ολιγωρία στην άμυνα, οπότε ο Μίλωνας έφτασε στον +16 (32-48 και 39-55). Ο Λιόγας πέρασε ξανά στο παιχνίδι τους ταλαντούχους έφηβους Τσίπα και Ράλλη στο 24΄, ενώ ο Μπάρτ με τρίποντο έστειλε τη διαφορά στους 18 πόντους (42-60) στο 28΄. To 30λεπτο συμπληρώθηκε με σκορ 46-63 με τον Μίλωνα να κυριαρχεί σε άμυνα και επίθεση.

Στο δ΄ δεκάλεπτο η διαφορά ξεπέρασε τους 20 πόντους (49-70) στο 32΄, με τα λάθη να συνεχίζονται από τον Κόροιβο (18 λάθη μέχρι το 32΄ και 21 συνολικά στο παιχνίδι) και το ματς είχε ήδη κριθεί. Το τελικό αποτέλεσμα ήταν 60-79, με τον Μίλωνα να προκρίνεται στο Final-4 της Elite League.

Στο β΄ ημίχρονο δεν αγωνίστηκαν καθόλου οι δύο Αμερικανοί, ο τραυματίας Αλεξάντερ και ο Κουξχάουσεν, αλλά ούτε ο Πόζογλου, ενώ δεν συμμετείχε στο ματς ο Μάριος Δερμιτζάκης λόγω του τραυματισμού του στο γόνατο (δεν είχε παίξει ούτε στη Ν. Σμύρνη την περασμένη Τετάρτη).

Ο Κόροιβος τελείωσε το παιχνίδι με 5/17 τρίποντα (29%), 14/33 δίποντα (42%) και 17/26 βολές (65%). Πρώτος σκόρερ και καλύτερος από τον Κόροιβο ο αρχηγός Πέτρος Νοέας με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 2 κλεψίματα. Ήταν και ο μοναδικός «διψήφιος».

Μεγάλο κέρδος οι δύο «μικροί» του Κοροίβου, Χρήστος Τσίπας και Γιάννης Ράλλης, που πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και αγωνίστηκαν 22 και 21 λεπτά αντίστοιχα.  Ο Τσίπας πέτυχε 9 πόντους και είχε επίσης 3 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα και 1 ασίστ και ο Ράλλης 6 πόντους, 1 ριμπάουντ κι 1 κλέψιμο.

Τα δεκάλεπτα: 16-19,32-43, 46-63, 60-79.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν, Ναυπλιώτης, Νοέας 14 (1), Γεωργαλάς 8, Καρράς 6, Αλεξάντερ 8 (1), Καλαϊτζάκης 6 (1), Ράλλης 6 (1), Πόζογλου, Καραγεωργίου 3 (1), Τσίπας 9 (1).

Μίλωνας (Κουρής): Μπράιαντ 7 (1), Σκορδίλης 21, Πετρίδης 4, Ανέστης 2, Μελισσαράτος, Παγώνης, Μοτσενίγος 6, Μπαρτ 8 (2), Δομπρογιάννης 3, Ζούμπος 11 (3), Δημάκος 3, Κανονίδης 14 (2).