Γ΄ Εθνική: Αποχώρησε ο Βύζας και διεκόπη το ματς με τον ΠΑΟΒ-Το φύλλο αγώνα-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 21-04-2024 | Συντάκτης:

Στο 88΄, με το σκορ στο 2-1, έγινε σύρραξη, οι διαιτητές διέκοψαν το παιχνίδι κι όταν επέστρεψαν για να συνεχιστεί ο Βύζαντας αρνήθηκε!

Δεν έμελλε να ολοκληρωθεί ο αγώνας του ΠΑΟ Βάρδας με τον Βύζαντα Μεγάρων για την 32η αγωνιστική στον 3ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής, το απόγευμα του Σαββάτου στο «Γρ. Καλάκος». Στο 88΄ με το σκορ στο 2-1 υπέρ του ΠΑΟΒ, ο παίκτης του Βύζαντα, Κριστιάν Σταφούκα, χτύπησε εκτός φάσης τον Πλαστουργό στο πρόσωπο, αυτός ανταπέδωσε σπρώχνοντάς τον και προκλήθηκε σύρραξη μεταξύ των ποδοσφαιριστών. Στην σύρραξη ενεπλάκησαν και άνθρωποι που ήταν στους πάγκους, αλλά και κάποιοι που εισήλθαν στο γήπεδο από τον χώρο των αποδυτηρίων, χωρίς διακριτικά, και κινήθηκαν απειλητικά προς τους Μεγαρίτες χωρίς να γίνει κάποια βιαιοπραγία, όπως έγραψε επακριβώς στο φύλλο αγώνα ο διαιτητής Ζυγάς από την Αιτωλοακαρνανία.

Ο διαιτητής μαζί με τους βοηθούς του αποσύρθηκαν στα αποδυτήρια. Ύστερα από 10 λεπτά οι διαιτητές κάλεσαν τις ομάδες μέσω του παρατηρητή αγώνα να επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο για να συνεχιστεί το παιχνίδι, ο ΠΑΟΒ το έκανε, αλλά ο Βύζαντας αρνήθηκε να βγει στον αγωνιστικό χώρο. Οι ρέφερις περίμεναν για 10 περίπου λεπτά να επιστρέψουν στον αγωνιστικό χώρο οι φιλοξενούμενοι, τους προέτρεψαν ξανά να επιστρέψουν στο γήπεδο, και ο γενικός αρχηγός του Βύζαντα ενημέρωσε τους διαιτητές πως η ομάδα δεν θα συνεχίσει το ματς. Έτσι ο διαιτητής διέκοψε οριστικά το παιχνίδι.

Αυτά αναγράφονται στο φύλλο αγώνα και η τύχη του θα κριθεί από την Πειθαρχική της Ε.Π.Ο., με βάση τα αναγραφόμενα διαιτητή και παρατηρητή στο φύλλο αγώνα. Οι διαιτητές στο φύλλο αγώνα έγραψαν πως αποβλήθηκαν με κόκκινη κάρτα ο Πλαστουργός από πλευράς ΠΑΟΒ και οι Σταφούκα, Μουσκάι από πλευράς Βύζαντα.

Πάντως, ο ΠΑΟΒ και να πάρει το τρίποντο έχει ελάχιστες ελπίδες παραμονής καθώς είναι στο -7 από το Αφάντου (χωρίς να υπολογίζεται το ματς με τον Βύζαντα), κι ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος.

Όσο για τα 87 λεπτά αγώνα που παίχτηκαν, ο Βύζας μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι, προηγήθηκε στο 11΄ με τον Μπουλγουρίδη και είχε δοκάρι με τον ίδιο παίκτη στο 22΄. Ο ΠΑΟΒ αφυπνίστηκε μετά το 25΄ και στις καθυστερήσεις του α΄ ημιχρόνου ισοφάρισε 1-1 με τον Σπανό, από φάουλ του Μικελάτου.

Στο β΄ μέρος και συγκεκριμένα στο 56΄ ο Σπανός ξανά, από ασίστ του Γεωργακόπουλου, έγραψε το 2-1.

Το φιλμ του αγώνα

11΄: Ο Μπουλγουρίδης με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έκανε το 0-1

22΄: Σουτ του Μπουλγουρίδη στο οριζόντιο δοκάρι η μπάλα

31΄: Κόρνερ του Κούστα, σουτ του Μικελάτου, λίγο άουτ

44΄: Ο ΠΑΟΒ ζήτησε έντονα 2η κίτρινη κάρτα στον Χατζημελετιάδη για μαρκάρισμα.

45+4΄: Έξυπνο φάουλ-πάσα Μικελάτου στον Σπανό από δεξιά μέσα στην περιοχή, πλασέ στην απέναντι γωνία και 1-1.

55΄: Πάσα Διονυσόπουλου από δεξιά στον Γεωργακόπουλο, αυτό με τακουνάκι στον Σπανό, σουτ και 2-1.

59΄: Σουτ Γεωργακόπουλου έξω από την μεγάλη περιοχή, μπλόκαρε ο Πίνης.

79΄: Σουτ Καραγιάννη έξω από την μεγάλη περιοχή, λίγο άουτ

82΄: Κάθετη Κούστα έβγαλε τετ-α-τετ τον Δουλαβέρη, πλασέ, απέκρουσε σωτήρια ο Πίνης.

88΄: Σύρραξη μεταξύ των παικτών και διακοπή του αγώνα.

ΠΑΟ Βάρδας: Μ. Τσεκούρας,Παπασπηλιόπουλος, Νιφορόπουλος (30΄ λ.τρ. Κάρδαρης), Κούστα, Γεωργακόπουλος (75΄ Κοντομίχης), Σπανός, Μικελάτος (70΄ λ.τρ. Δουλαβέρης), Κ. Τσεκούρας, Διονυσόπουλος, Πλαστουργός, Θεοφάνης.

Βύζας: Πίνης, Ζαχαράκης, Φουάσης, Μουσκάι, Δούμουρας, Χατζημελετιάδης, Μπουλγουρίδης, Παππάς (72΄ Σταφούκα), Σταθάι, Καραγιάννης, Ντερμίσι (85΄ Δούκας).

ΠΑΟ Βάρδας-Βύζας Μεγάρων (διεκόπη στο 88΄ με το σκορ στο 2-1)

Α.Ε. Μεσολογγίου (15-94)  3

* Εκκρεμεί ο διακοπείς αγώνας ΠΑΟΒ-Βύζας. H Εράνη έχει ένα μηδενισμό και -3 βαθμούς.