Ίφιτος-Πυρσός 71-77: Φινάλε με βραβεύσεις

Ημερομηνία: 29-04-2024 | Συντάκτης:
Ο Δημήτρης Μιαούλης βραβεύτηκε από τον πρόεδρο του Ίφιτου, Γρηγόρη Αργυρόπουλο.

Ο Ίφιτος για την τελευταία αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση το Σάββατο στον Πύργο κόντρα στον δεύτερο της βαθμολογίας Πυρσό και ηττήθηκε στα τελευταία λεπτά του αγώνα με 71-77.

Ο Ίφιτος εν ώρα τάιμ άουτ στο ματς του Σαββάτου.

Η ομάδα του Γιώργου Μπεκρή προηγήθηκε με 13 πόντους 4 λεπτά πριν το τέλος του γ΄ δεκαλέπτου (54-41), αλλά ο Πυρσός με σερί 13-0 ισοφάρισε 54-54 στο 29΄. Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Πατρινοί προηγήθηκαν με 6 (57-63), ο Μπάμπης Κωνσταντόπουλος μείωσε με τρίποντο σε 60-63, αλλά ο Πυρσός πήγε στο +7 (62-69), 4.30 πριν τη λήξη και κράτησε τη νίκη με 6 πόντους διαφορά, με τον πολύπειρο Λευτέρη Μαρκάκη του Ίφιτου να ευστοχεί σε 3 τρίποντα στο τελευταίο ενάμισι λεπτό (πέτυχε 6 συνολικά).

Ο Λευτέρης Μαρκάκης βραβεύτηκε από τον Πάνο Φάκλαρη.
Ο Βασίλης Αναγνώπουλος τιμήθηκε από τον Θοδωρή Τσίπα.
Ο Αλέξης Τσεκούρας βραβεύτηκε από τον Θανάση Κάσσα.

Στο ημίχρονο του αγώνα ο Ίφιτος και συγκεκριμένα οι παράγοντες Γρηγόρης Αργυρόπουλος, Θανάσης Κάσσας, Πάνος Φάκλαρης και ο Θοδωρής Τσίπας ως εκπρόσωπος της ΕΣΚΑΗ (μέλος του Δ.Σ.), βράβευσαν τους παίκτες Λευτέρη Μαρκάκη, Βασίλη Αναγνώπουλο και Αλέξη Τσεκούρα για την πολυετή προσφορά τους στο σύλλογο, καθώς και τον Δημήτρη Μιαούλη της εταιρίας TAXI OIL, για την πολύτιμη χορηγία της στον Ίφιτο.

Τα δεκάλεπτα: 25-21, 37-34, 57-54, 71-77.

Ίφιτος (Μπεκρής): Φάκλαρης 3(1), Μαρκάκης 18(6), Βακαλόπουλος 6(1), Ρουμελιώτης 4, Κωνσταντόπουλος 12(2), Σιδηροκαστρίτης, Κουκούμης 6(2), Αναγνώπουλος 7, Κορίζης 10(2), Τσεκούρας 1, Παρασκευόπουλος 4, Κ. Παπαδόπουλος.

Πυρσός (Σολωμός): Τάγκαλος 16(2), Αντωνόπουλος 10(1), Κοροβέσης 25(4), Σκούτας 7, Αντζουλάτος 17, Στρέκλας 2.