Α2 ΕΣΚΑΗ: Ίφιτος-Νίκη Προαστείου  59-57: Τρίτη νίκη ο Ίφιτος

Ημερομηνία: 10-04-2024 | Συντάκτης:

Για  την 24η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ, ο Ίφιτος Πύργου νίκησε το βράδυ της Δευτέρας στο «Γ. Βασιλακόπουλος» τη Νίκη Προαστείου που μάχεται για την παραμονή, με 59-57 και αυτή ήταν η τρίτη νίκη του στο πρωτάθλημα και η πρώτη εντός έδρας!

Η ομάδα του Γιώργου Μπεκρή, ο οποίος δεν αγωνίστηκε αυτή τη φορά, καθώς είχε στην αποστολή 10 παίκτες, έπαιξε εξαιρετική άμυνα σε όλο το παιχνίδι  και από την β΄ περίοδο και μετά ήταν συνεχώς μπροστά στο σκορ (31-27 ημίχρονο). Στο γ΄ δεκάλεπτο ήταν στο +5 (45-40) και στην τελευταίο περίοδο η Νίκη προσπέρασε 46-50 στο 35΄, ενώ τρία λεπτά πριν το τέλος η πατρινή ομάδα ήταν μπροστά στο σκορ με 49-52. Με καλάθι και μια βολή του Παρασκευόπουλου έγινε το 52-52 και με δύο εύστοχα ζευγάρια βολών (Διαμαντόπουλου και Κουκούμη) έγινε το 56-56,  1.13 πριν τη λήξη.

Οι επόμενες επιθέσεις ήταν άστοχες εκατέρωθεν, ώσπου ο Κουκούμης ευστόχησε σε δίποντο και έκανε το 58-56 στα 24΄΄ πριν το φινάλε. Ο Ίφιτος έκανε φάουλ, ο Αργυρόπουλος έχασε την δεύτερη βολή και η Νίκη έκανε αμέσως φάουλ για να σταματήσει το χρόνο. Ο Παρασκευόπουλος είχε και αυτός 1/2 και οι φιλοξενούμενοι είχαν την τελευταία επίθεση 18″ πριν το τέλος. Δεν κατάφεραν όμως να ευστοχήσουν, ώστε να στείλουν το ματς στη παράταση και η νίκη πήγε στους Πυργιώτες.

Τα δεκάλεπτα: 10-13, 31-27, 45-40, 59-57.

Ίφιτος (Μπεκρής): Κουκούμης 14 (1), Αναγνώπουλος 6, Βακαλόπουλος 13 (3), Παρασκευόπουλος 16 (1), Τσεκούρας 2, Κωνσταντόπουλος 3, Διαμαντόπουλος 5, Δούλας, Γ. Παπαδόπουλος, Μιχαλόπουλος.

Νίκη Πρ. (Λύτρας): Αργυρόπουλος 22, Σπύρου 7 (1), Τσούνας 17 (5), Κοκόσης 3, Φ. Χρυσανθόπουλος 4, Αβραμίδης 2, Μπαράκος 2, Γκέγκα, Κουμαρης, Στραβοσκούφης.