Γ΄ Εθνική: Μέγας Αίας, έβαλε stop στην Παναχαϊκή-Ήττα ο ΠΑΟΒ-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 06-02-2022 | Συντάκτης:

Μεγάλη εμφάνιση και τεράστια νίκη έκανε ο Αίας Γαστούνης, με γκολ του Βράπι στο 90΄, 2-1 την Παναχαϊκή που κυνηγά την άνοδο, και ταυτόχρονα έκανε μεγάλο βήμα για την παραμονή στη Γ΄ Εθνική καθώς είναι 3 βαθμούς πάνω από τη ζώνη. Η ομάδα του Αλέξη Γαβριλόπουλου προηγήθηκε στο 15΄ με δυνατό σουτ έξω από την περιοχή του Παπαχριστόπουλου και η Παναχαϊκή ισοφάρισε στο 70΄ με κεφαλιά του Κέρι. Στο 90΄ ο Βράπι στην αντεπίθεση πέτυχε το νικητήριο γκολ μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς από πλευράς της ηλειακής ομάδας. Στο τέλος του αγώνα ξέσπασαν επεισόδια ανάμεσα στους πολυάριθμους οπαδούς της Παναχαϊκής και την Αστυνομία.

Ο ΠΑΟ Βάρδας δεν τα κατάφερε στο Αγρίνιο και ηττήθηκε με 3-1. Πλέον είναι στο -8 από την προνομιούχο 7η θέση και η παραμονή δυσκόλεψε ακόμα περισσότερο. Ο Σκιαδάς έκανε το 1-0 στο 40΄ και ο Κατσης δευτερόλεπτα πριν το ημίχρονο το 2-0. Ο ΠΑΟΒ μείωσε με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου στο 47΄ με «κεραυνό» του Μπίσα έξω από την μεγάλη περιοχή και ο Φραγκούλης στο 62΄ διαμόρφωσε το τελικό 3-1.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Αμβρακικός — —

* Εκκρεμούν οι αγώνες Παναχαϊκή- Αχέρων Καναλακίου, Διαβολίτσι –Παναχαϊκή και Διαβολίτσι-Παναιγιάλειος.

**Ο Αμβρακικός αποσύρθηκε από το πρωτάθλημα.