Έπραξε το σωστό
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/04/farmakis-nektarios.jpg)
Σε κάθε σχήμα διοίκησης, είτε αφορά την κυβέρνηση είτε την αυτοδιοίκηση, όταν εγείρονται νομικές και ηθικές «σκιές» για έναν αξιωματούχο, η παραίτηση και η αποδοχή αυτής είναι η μόνη σωστή επιλογή, μέχρι να τελεσιδικήσει το ζήτημα. Επομένως, με την αποδοχή της παραίτησης του Δημήτρη Νικολακόπουλου, ο περιφερειάρχης Δυτικής Ελλάδας, Νεκτάριος Φαρμάκης έπραξε το ορθό και αυτό που επιβάλλουν οι άγραφοι κανόνες της ηθικής και της πολιτικής σε τέτοιες περιστάσεις.