Επιρροή και στο Δημόσιο
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/03/das-1.jpg)
Ισχυρή επιρροή κατέγραψε το ΚΚΕ στους δημοσίους υπαλλήλους της Ηλείας, αφού στην κάλπη του Νομαρχιακού Τμήματος της ΑΔΕΔΥ το ψηφοδέλτιο της ΔΑΣ-Συνεργαζόμενοι αναδείχθηκε πρώτο με 21 ψήφους και τρεις έδρες στην Εκτελεστική Γραμματεία. Oι τρεις που εκλέγονται, είναι ο Μπάμπης Καλαντζής από τον Σύλλογο Εργαζομένων Δήμων Πύργου-Αρχαίας Ολυμπίας- Ζαχάρως, η Ιωάννα Θεοδωροπούλου από το Σύλλογο Εργαζομένων Δήμων περιοχής Πρωτοδικείου Αμαλιάδας και ο Τρύφωνας Αθανασόπουλος από την ΕΛΜΕ Ηλείας. Η ΔΑΚΕ (Ανεξάρτητη Ηλειακή Συνεργασία), που πρόσκειται στη Νέα Δημοκρατία, πήρε 18 ψήφους και 2 έδρες, η ΕΑΕΚ (δυνάμεις του ΣΥΡΙΖΑ και της Νέας Αριστεράς) 17 ψήφους και 2 έδρες, η Συσπείρωση Εργαζομένων στις Περιφερειακές Αυτοδιοικήσεις Ελλάδας 12 ψήφους και 2 έδρες και η Ανεξάρτητη Ριζοσπαστική Παρέμβαση 4 ψήφους και καμία έδρα.