Α2-Πλέι-οφ: Ήττα του Κοροίβου από την Ολυμπιάδα στο τάι μπρέικ-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 19-02-2022 | Συντάκτης:

O Κόροιβος χτυπημένος από τον κορωνοϊό, χωρίς δύο παίκτες τα αδέρφια Φώτη και Σταύρο Παναγιωτάρα, ηττήθηκε 3-2 σετ από την Ολυμπιάδα, το βράδυ του Σαββάτου στο Κλειστό της Ήλιδας, στο πρώτο παιχνίδι του για τα πλέι-οφ της Α2 Εθνικής.

Η ομάδα του Ανδρέα Γκρουμούσα, πήρε εύκολα το 1ο σετ, έχασε τα δύο επόμενα εξίσου εύκολα, ισοφάρισε 2-2 με 25-10, αλλά στο τάι μπρέικ ενώ προηγήθηκε 8-6, δεν κατάφερε τελικά την ανατροπή, χάνοντάς το με 15-13.

Οι Αμαλιαδίτες διαμαρτυρήθηκαν έντονα στους διαιτητές για την τελευταία φάση του αγώνα, όταν καρφί του Μανιατέα δόθηκε άουτ, ενώ ο Κόροιβος υποστήριξε ότι η μπάλα βρήκε στο μπλοκ και πέρασε εκτός τελικής γραμμής.

Στο άλλο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής ο Φλοίσβος Π. Φαλήρου νίκησε εύκολα στη Νίκαια τον Ιωνικό με 3-0 σετ και έκανε το δύο στα δύο με ισάριθμα τρίποντα.

Τα σετ: 25-21, 19-25, 21-25, 25-10, 13-15.

Κόροιβος: Λιβαθηνός, Κανάς, Μανιατέας, Λυκούρεσης, Μαδούρας, Κόζης, Μιχόπουλος (λ). Γκρίλλας, Αναστασόπουλος, Παπαθεοδώρου, Παναγιωτόπουλος, Αβραμόπουλος, Σωτηρόπουλος.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Ιωνικός Ν. – Φλοίσβος Π. Φαλήρου 0-3
Κόροιβος – Ολυμπιάδα Πατρών 2-3