Α2 ΕΣΚΑΗ: Ήττα του Ίφιτου από την Ζάκυνθο

Ημερομηνία: 30-01-2024 | Συντάκτης:

Για την 15η αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ, ο Ίφιτος ηττήθηκε το Σάββατο από την Α.Γ.Ε. Ζακύνθου στο Κλειστό του Πύργου με 50-56 και παρέμεινε στη μία νίκη στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Γιώργου Μπεκρή ήταν μπροστά στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα. Στο ημίχρονο προηγείτο με βραχεία κεφαλή, 24-22 και στο 30΄ με 42-36. Στην τελευταία περίοδο όμως υστέρησε σε άμυνα και επίθεση, υπέπεσε σε λάθη και η Ζάκυνθος πέρασε μπροστά. Με το σκορ στο 50-53 και 45΄΄ πριν τη λήξη, έγινε λάθος πάσα, οι Ζακυνθινοί έκλεψαν την μπάλα και ο Λογοθέτης έκανε το 50-55 και εκεί κρίθηκε οριστικά το παιχνίδι. Το επιμέρους σκορ στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν 8-20. Ο Κουκούμης με 16 πόντους ξεχώρισε από τους Πυργιώτες. Επόμενος αντίπαλος o Αιγέας στην Γαστούνη την Δευτέρα 5 Φεβρουαρίου.

Τα δεκάλεπτα: 12-6, 24-22, 42-36, 50-56

Ίφιτος (Μπεκρής): Φάκλαρης 3, Μαρκάκης 2, Βακαλόπουλος 5(1), Ρουμελιώτης 6, Κωνσταντόπουλος, Μιχαλόπουλος, Κορίζης, Κουκούμης 16(1), Αναγνώπουλος 6, Τσεκούρας 2, Παρασκευόπουλος 2, Παπαδόπουλος 8.

Ζάκυνθος (Πάνας): Μπισαράκης, Βισβάρδης 10, Λογοθέτης 7, Σκάρπος, Θεοδωρίτσης 8(1), Νέγκας, Κουτουλογένης 4, Δημησιάνος 14(2), Μοθωναίος, Ζαφείρης, Βαρβαρίγος 13.