Α΄ Κατηγορία: «Χ»αμένοι Θύελλα-Ηλειακός, κερδισμένος ο Ξενοφών-Νίκη και ο Πανηλειακός-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 11-02-2024 | Συντάκτης:

Θύελλα και Ηλειακός Λεχαινών έφεραν ισοπαλία 1-1 στο Ενωσιακό για την 16η αγωνιστική στην Α΄ PLAYSPORTS Κατηγορία και ήταν ένα αποτέλεσμα που δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο. Την μεν Θύελλα διότι είναι πλέον στο -3 από τον πρωτοπόρο Ξενοφώντα, ο δε Ηλειακός, διότι έμεινε στο -6 από την δεύτερη Θύελλα.

Ο Ηλειακός προηγήθηκε στο 32΄ με προβολή του Πυρρή από εκτέλεση κόρνερ του Λαμπρόπουλου. Στο 1ο λεπτό του β΄ ημιχρόνου ο Μπαρδούσης υπέπεσε σε χέρι-πέναλτι, ο Καράμπελας δεν λάθεψε από την «άσπρη βούλα» και ισοφάρισε σε 1-1.

Στο 75΄ ο Μπαρδούσης αντίκρισε 2η κίτρινη και αποβλήθηκε.

Ν.Φιγαλεία-Ξενοφών 0-1

O Ξενοφών με το αγαπημένο του σκορ 1-0 πέρασε και από τη Ν.Φιγαλεία και συνεχίζει μόνος πρώτος και αήττητος στην κορυφή της βαθμολογίας, στο +3 πλέον από την Θύελλα, την οποία υποδέχεται την επόμενη αγωνιστική στην Κρέστενα.

Το νικητήριο γκολ για την ομάδα του Σπύρου Αντωνόπουλου πέτυχε στο 57΄ ο 16χρονος Γιώργος Δρακόπουλος, με σουτ από το ύψος του πέναλτι.

Αίας-Πανηλειακός  0-1

Ο Πανηλειακός με γκολ του Γαστουναίου επιθετικού Αντώνη Κουλούρη νίκησε τον Αίαντα στη Γαστούνη με 0-1 και πλέον κοιτάζει μόνο μπροστά με τους 18 βαθμούς που έχει. Ο Αίας από την άλλη έμεινε στους 13 και θα συνεχίσει να μάχεται για την αποφυγή των πλέι-άουτ.

Το παιχνίδι κρίθηκε στο 73ο λεπτό με τον Κουλούρη να «κεραυνοβολεί» τον Ψυχογιό λίγο έξω από την μεγάλη περιοχή, κι ενώ δευτερόλεπτα πριν ο Αίας είχε βγει στην αντεπίθεση και δεν κατάφερε 4 εναντίον 1 να σκοράρει!

Ο Αίας εκφράζει έντονες διαμαρτυρίες για την διαιτησία του Στάμου Σφυρή για ένα πέναλτι στον Καλογερόπουλο στο 25΄ και για τρία οφσάιντ που σήκωσε ο βοηθός Παναγόπουλος.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Πήγασος-Δόξα Ν.Μ.  1-2

Θύελλα-Ηλειακός  1-1

Ν.Φιγαλεία-Ξενοφών  0-1