2ο Γυμνάσιο Πύργου: Διδακτική επίσκεψη στο Δημοτικό Ωδείο Πατρών
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/03/gymnasio-odeio1.jpg)
Την Τρίτη 5 Μαρτίου 2024 πραγματοποιήθηκε διδακτική επίσκεψη μαθητών της Β’ τάξης του 2ου Γυμνασίου Πύργου στο Δημοτικό Ωδείο Πατρών στο πλαίσιο του μαθήματος της μουσικής.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/03/gymnasio-odeio2.jpg)
Οι μαθητές και οι μαθήτριες παρακολούθησαν με ιδιαίτερο ενδιαφέρον το εκπαιδευτικό μουσικό πρόγραμμα που προσφέρει το Ωδείο.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/03/gymnasio-odeio3.jpg)
Είχαν την ευκαιρία να γνωρίσουν τα μουσικά όργανα (κατασκευή, ιστορική εξέλιξη, ήχος) και να παρακολουθήσουν τις μικρές συναυλίες που παρουσίασαν τα Μουσικά Σύνολα του Δημοτικού Ωδείου στην αίθουσα συναυλιών.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/03/gymnasio-odeio4.jpg)
Τους μαθητές συνόδευσαν οι εκπαιδευτικοί: κ. Μαρία Μπαντούνα, Αγγλικής Γλώσσας, Διευθύντρια του σχολείου, κ. Κωνσταντίνα Σακκά-Κυρίτση, Μουσικής, Υποδιευθύντρια και κ. Δήμητρα Διονυσίου, Φιλόλογος