Κατάθεση ψυχής…

Ημερομηνία: 06-03-2017 | Συντάκτης:

sane-koroivos-3

Ο Κόροιβος πήρε το ντέρμπι με τον Απόλλωνα (71-67) και αγκάλιασε την παραμονή

Ο ψυχωμένος Κόροιβος επικράτησε στο πελοποννησιακό ντέρμπι  του  Απόλλωνα, στο κατάμεστο κλειστό της Αμαλιάδας, με 71-67 κι έκανε άλμα παραμονής στην Α1. Μια τεράστια νίκη για την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου, ο οποίος, παρά τις συνεχείς αλλαγές ξένων, βρίσκει τον τρόπο να «φτιάχνει» τους παίκτες του στα κρίσιμα ματς με ομάδες που έχουν τον ίδιο στόχο και να παίρνει τις πολυπόθητες νίκες. Πλέον, οι κυανόλευκοι βρίσκονται στο +2 από τον Απόλλωνα και στο +1 από την Κύμη και στις εναπομείνασες 6 αγωνιστικές, ίσως να αρκούν δύο νίκες (έχουν ΑΕΚ, Ρέθυμνο και Προμηθέα εντός και Λαύριο, Τρίκαλα, ΠΑΟΚ εκτός) για να σφραγιστεί η παραμονή στη Basket League.

Ο Κόροιβος μετά το 2-5 του πρώτου δίλεπτου, έγινε το αφεντικό της αναμέτρησης και με πρωταγωνιστή τον αφηνιασμένο Τόντρικ Γκότσερ προηγήθηκε 15-11 και 19-17 στην α΄ περίοδο. Η μεγάλη αντεπίθεση προς τη νίκη έγινε στη β΄ περίοδο, όπου με σερί 9-0, ο Κόροιβος έφτασε για πρώτη φορά στον αγώνα σε διψήφια διαφορά (28-17), με τον Απόλλωνα να μένει 4,5 λεπτά χωρίς πόντο. Στο 18΄ η διαφορά έφτασε τους 13 πόντους, 37-34 και στη συνέχεια τους 15 (42-27) και το α΄ ημίχρονο τελείωσε 42-29, με τον Γκότσερ να έχει ήδη 17 πόντους, με 3/5 τρίποντα και 4/5 δίποντα και τον Μιλουτίνοβιτς 8. Ο Απόλλωνας στο α΄ μέρος στηρίχτηκε αποκλειστικά στον Στιβ Μπαρτ που ξεκίνησε με 3/3 τρίποντα στα πρώτα πέντε λεπτά του αγώνα, αλλά στη συνέχεια ήταν άστοχος.

Συγκλονιστικό φινάλε

Στο ξεκίνημα της γ΄ περιόδου, ο Απόλλωνας μείωσε στους 8 (45-37), η διαφορά πήγε ξανά σε διψήφια επίπεδα (49-37) με πόντους από τον εμφανώς βελτιωμένο Μακ Κλέλαν και τον Πόλαρντ, αλλά οι Πατρινοί με σερί 8-0 στο τελευταίο τρίλεπτο, μείωσαν στους 4, 49-45, που ήταν και το σκορ του γ΄ δεκαλέπτου.

Στην τελευταία περίοδο, οι παίκτες του Ντίνου Καλαμπάκου μπήκαν αποφασισμένοι να καθαρίσουν το παιχνίδι και με σερί 8-0 έκαναν το 57-45, ενώ 4.40΄ πριν τη λήξη το προβάδισμα της ηλειακής ομάδας έφτασε τους 15 πόντους (65-50). Κάπου εκεί, οι κυανόλευκοι χαλάρωσαν και ο Απόλλωνας επέστρεψε δυναμικά στο ματς. Έτρεξε σερί 17-3 και 12΄΄ πριν το φινάλε μείωσε στον πόντο 68-67 με τρίποντο του Κουζέλογλου. Στην επόμενη επίθεση έγινε αμέσως φάουλ στον Σταρκς και ο Αμερικανός, ευστόχησε και στις δύο βολές, κάνοντας το 70-67. Ακολούθησε άστοχο τρίποντο του Κουζέλογλου από τα 8 μέτρα, ο Γκότσερ πήρε το ριμπάουντ, κέρδισε φάουλ και με μια εύστοχη βολή, διαμόρφωσε το τελικό 71-67.

Καλύτερος από τον Κόροιβο ο «αέρινος» Γκότσερ με 26 πόντους και  εκπληκτικά ποσοστά 5/7 δίποντα και 5/7 τρίποντα, ο αλτικός Μακ Κλέλαν με 8 πόντους και 9 ριμπάουντ και ο Μιλουτίνοβιτς με 12 πόντους και 5 ριμπάουντ. Ιδιαίτερα μνεία πρέπει να γίνει στον φίλαθλο κόσμο της Ηλείας που γέμισε ασφυκτικά το κλειστό της Ήλιδας και έσπρωξε την ομάδα στη νίκη. Το «παρών» έδωσαν και 150 Πατρινοί που έφυγαν πικραμένοι από την Αμαλιάδα.

Επόμενος αντίπαλος για τον Κόροιβο το Λαύριο στην Αττική.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 42-29, 49-45, 71-67.

Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 26 (5), Σανέ, Μακ Κλέλαν 8, Μιλουτίνοβιτς 12(1), Σταρκς 13, Μιχάλογλου 4, Σαχπατζίδης 2, Χατζηνικόλας, Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 6.
Απόλλων Πατρών (Σκουρτόπουλος): Στόκτον 5 (1), Χίκι, Μπαρτ 22 (4), Βεργίνης 2, Διαμαντάκος 7, Σλαφτσάκης, Μπάβτσιτς 9, Κουζέλογλου 7 (1), Τσιάρας 2, Καλινόσκι 8, Ρέινς 5.

Φωτογραφία: Γιάννης Σπυρούνης