Α.Ε.Λ.-Πρ. Ηλίας/ΠΑΟΚ 70-66: Συνεχίζει πρώτη η Α.Ε.Λ.

Ημερομηνία: 23-03-2018 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Λεχαινών έκανε τα εύκολα δύσκολα με τον Πρ. Ηλία/ΠΑΟΚ στο «Αέθλειον», αλλά σημασία έχει η νίκη που την διατηρεί στην κορυφή της βαθμολογίας. Η ομάδα του Γρηγόρη Κακολύρη από το +4 του α΄ ημιχρόνου έφτασε στο +15 στο 30΄, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο χαλάρωσε και ο Προφήτης επέστρεψε δυναμικά στη διεκδίκηση της νίκης. Μάλιστα, 50΄΄ πριν το φινάλε πέρασε μπροστά με ένα πόντο (63-64), με καλάθι του Κωσταγιαννακόπουλου. Στην επόμενη φάση ο Βαρδίκος με 2/2 βολές έκανε το 65-64 και ακολούθησε άστοχη επίθεση από πλευράς Πατρινών. Έγινε αμέσως φάουλ στον Αναστασόπουλο που ήταν και αυτός εύστοχος  από τις βολές και έκανε το 67-64, 21΄΄ πριν το φινάλε. Εν συνεχεία, ο Προφήτης αστόχησε σε τρίποντο, ο Βαρδίκος πήρε το ριμπάουντ και μαζί το φάουλ και με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη της ομάδας του (69-64)  στα 7΄΄. Την προσεχή Δευτέρα στις 6μ.μ., η Α.Ε.Λ. θα δώσει ηλειακό ντέρμπι με τον Πανωλενειακό, στο κλειστό του Καράτουλα.

Τα δεκάλεπτα: 21-17, 30-26, 54-39, 70-66.

Α.Ε. Λεχαινών: Βαρδίκος 25, Λυκούδης 6(2), Στριγάς 5, Αναστασόπουλος 5, Αντωνόπουλος 4, Γκούτης 2, Στεφανίδης 3(1), Μάρκου 6, Παλλαδινός 14(2).

Πρ.Ηλίας/ΠΑΟΚ: Χουλιαράς 2, Παντελίδης 2, Γιούρτης 11, Νακόπουλος 2, Μήλας, Χρονόπουλος, Σιαμαντάς 3(1), Αναγνωστόπουλος 23, Κωσταγιαννακόπουλος 13, Κουτρουμάνης 8, Μπούτος 2.