Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Κρόνος 53-39: Πήρε φόρα η Αμαλιάδα!

Ημερομηνία: 23-03-2018 | Συντάκτης:

Τέταρτη σερί νίκη, κόντρα σε δυνατό αντίπαλο

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας, επί του δυνατού Κρόνου Πατρών, με 53-39, το βράδυ της Τετάρτης στο κλειστό της Αμαλιάδας. Αυτή ήταν η τέταρτη διαδοχική για τους Αμαλιαδίτες που έχουν πάρει φόρα και αν συνεχίσουν έτσι θα τερματίσουν ψηλά στο πρωτάθλημα  της Α2 ΕΣΚΑΗ.  Η ομάδα του παίκτη-προπονητή Βαγγέλη Κιούφη ήταν εντυπωσιακή στο α΄ ημίχρονο σε άμυνα και επίθεση, δέχτηκε μόλις 11 πόντους και πήρε καθαρό προβάδισμα 19 πόντων (30-11). Στη γ΄ περίοδο, η Αμαλιάδα συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς και έφτασε στο +27, μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους Πατρινούς. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, απλά ο αντίπαλος μείωσε την έκταση της ήττας. Επόμενος αντίπαλος ο Φαέθων στο Αντίρριο, την προσεχή Τετάρτη.

Τα δεκάλεπτα: 15-5, 30-11, 47-20, 53-39.

Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας: Λαμπρόπουλος 6, Κίντος, Θεοδωρόπουλος 11(3), Κιούφης 15(2), Δασκαλόπουλος 2, Κατσιγιάννης 6(2), Νικολόπουλος , Αγραπιδάκης 7 , Μαντούβαλος 6,Ανδρουτσόπουλος .

Κρόνος: Κορτέσης 6, Σταθόπουλος, Τόλλιας 2, Στρέκλας 4, Ηλιόπουλος 1, Τζιούβελης 12(1), Μπαλτιμάς, Τσαγκρώνης, Τερζής 12(2), Φραγκούλης 2.