Υπερίων Αμαλιάδας: Εντυπωσιακή εμφάνιση και νίκη επί του Σοπωτού

Ημερομηνία: 24-04-2024 | Συντάκτης:

Την καλύτερη φετινή της εμφάνιση πραγματοποίησε το Σάββατο η αναπτυξιακή  ομάδα του Κοροίβου, ο Υπερίων Αμαλιάδας, στο Κλειστό της Ήλιδας, για την 2η αγωνιστική της τελικής φάσης της Β’ ΕΣΚΑΗ, επικρατώντας του Σοπωτού με σκορ 90-77.

Η ομάδα της Αμαλιάδας που αποτελείται αποκλειστικά από εφήβους και παίδες, αποδίδοντας εξαιρετικό μπάσκετ συνέχισε το αήττητο σερί της απέναντι στην ανταγωνιστική ομάδα του Σοπωτού, ευστοχώντας συνολικά 17 φορές από τα 6.75μ.!

Οι παίκτες του Γιώργου Λεβεντούρη ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα στο α΄  δεκάλεπτο σημειώνοντας 35 πόντους στην επίθεση (7 τρίποντα) με εξαιρετικές συνεργασίες και πολύ καλές επιλογές (35-21).

Στο β΄ δεκάλεπτο δέχθηκε μόλις 9 πόντους, ενώ επιθετικά κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς (54-30).

Στο β΄ ημίχρονο συνεχίστηκε η καλή επιθετική λειτουργία της ομάδας, άνοιξε το ροτέισον με τους παίδες να παίρνουν μεγάλο χρόνο συμμετοχής και τους φιλοξενούμενους να έχουν εξαιρετική απόδοση. Η διαφορά έπεσε στους 19 πόντους (71-52). Στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες παρουσίασαν πολύ όμορφο θέαμα με το ματς να κλείνει στο 90-77.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Τσίπας με 29 πόντους και 6 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Κοντόπουλος με 15(3), Ράλλης με 13(1) και Αλεξανδρόπουλος με 10(1).

Επόμενος αγώνας το ερχόμενο Σάββατο με τον Κρόνο, στο Κλειστό της Αλεξιώτισσας.

Τα δεκάλεπτα: 35-21, 54-30, 71-52, 90-77.

Υπερίων (Λεβεντούρης): Δημητρακόπουλος 6(2), Τσίπας 29(6), Σκλάβος 2, Φωτόπουλος 5(1), Θεοδωρακόπουλος, Τραγουστής Δ. 1, Αλεξανδρόπουλος 10(1), Κοντόπουλος 15(3), Καλοπίσης 9(3), Μουζάκης, Δημακόπουλος 3, Ράλλης 13(1).

Σοπωτό  (Κουρής): Τσατσούλης 3(1), Κουρής, Μπαράκος 4, Τσουκαλάς, Αλαβέρας 10(1), Μάρκος 29, Δελάρτας 19(1), Παπαγεωργίου 8(2), Ευσταθόπουλος, Παπαγεωργίου 2, Γιακουμάκης, Αντωνίου 2.

Υπερίων-Σοπωτό  90-77

Ιτιές-Ε.Φ.Α. Αιγίου 61-45

Κρόνος-Αχαϊκός  40-47