Β΄ ΕΣΚΑΗ: Πρώτος και αήττητος στην Α΄ Φάση ο Υπερίων

Ημερομηνία: 09-04-2024 | Συντάκτης:

Τη 16η  νίκη της σε ισάριθμα ματς κατέκτησε την Κυριακή στο Κλειστό της Ήλιδας η αναπτυξιακή ομάδα του Κοροίβου U23, o Υπερίων Αμαλιάδας, στο πλαίσιο της 18ης και τελευταίας αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β΄ ΕΣΚΑΗ. Η ομάδα, που αποτελείται αποκλειστικά από εφήβους και παίδες, με τη νίκη αυτή τερμάτισε στην πρώτη θέση της βαθμολογίας του 2ου ομίλου και μπαίνει με το απόλυτο των νικών στη Β΄ Φάση του πρωταθλήματος, όπου θα αντιμετωπίσει τις τρεις πρώτες ομάδες του 1ου ομίλου σε διπλούς αγώνες.

Οι παίκτες του Γιώργου Λεβεντούρη, έχοντας από την αρχή καλό επιθετικό ρυθμό ήλεγξαν το ματς από το α΄ δεκάλεπτο (26-16) και διατήρησαν διψήφια διαφορά σε όλο το πρώτο ημίχρονο (44-34). Στο γ΄ δεκάλεπτο ο Υπερίων ανέβασε την πίεση στην άμυνα και αποδίδοντας όμορφο μπάσκετ αύξησε τη απόσταση από τους φιλοξενούμενους (65-46), με την διαφορά να φτάνει στους 27 πόντους (80-53) στο 35΄. Στα τελευταία λεπτά ο Υπερίων σήκωσε… το πόδι από το γκάζι για να ολοκληρωθεί το ματς στο 82-64.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράλλης που σημείωσε 25 πόντους με 4 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Αλεξανδρόπουλος με 17 και Φωτόπουλος 16 με 2 τρίποντα.

Τα δεκάλεπτα: 26-16, 44-34, 65-46, 82-64.

Υπερίων (Λεβεντούρης): Τσίπας 10, Φωτόπουλος 16(2), Μουζάκης, Ράλλης 25(4), Κοντόπουλος 6(1), Σκλάβος, Δημακόπουλος 2, Αλεξανδρόπουλος 17, Σαφαρής 2, Ζαγαρέλος, Δημητρακόπουλος 4.

Ιτιές (Παπαγιαννόπουλος): Παπαζιάκας 9(1), Σταυρογιαννόπουλος 4(1), Ανδρικόπουλος, Παπαγιαννόπουλος 15(3), Σπυρόπουλος 8, Νικολάου 10, Μπαντούλας, Καστής 18.