Β΄ Κατηγορία: Επέστρεψε στην Α΄ Κατηγορία η Δάφνη – Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 15-04-2024 | Συντάκτης:

Για την 25η και προτελευταία αγωνιστική στην Β΄ JOHN DEERE ΑΘΑΝΑΣΟΥΛΗΣ Κατηγορία, η Δάφνη κέρδισε το Σάββατο 5-2 την Θύελλα Καρδαμά στην Ανδραβίδα και πήρε την άνοδο στην Α΄ Κατηγορία, μια αγωνιστική πριν την ολοκλήρωση του πρωταθλήματος. Η «πριγκίπισσα του κάμπου» επιστρέφει ύστερα από ένα χρόνο στη μεγάλη κατηγορία του ηλειακού ποδοσφαίρου, ούσα αήττητη φέτος στην Β΄ Κατηγορία με 21 νίκες και 4 ισοπαλίες! Η Δάφνη κέρδιζε στο ημίχρονο 3-1 με σκόρερς τους Βατσή, Γεωργιόπουλο και Σταυρούλια. Στο β΄ μέρος, η Θύελλα μείωσε 3-2 και οι Βατσής, Σταυρούλιας διαμόρφωσαν το τελικό 5-2. Τα γκολ της Θύελλας Καρδαμά πέτυχαν οι Ίντριτ Μίχα, Νίκος Αποστολόπουλος.

Στον αντίποδα η Πρόοδος Σαλμώνης, που ηττήθηκε στη Μυρσίνη, υποβιβάστηκε στην Γ΄ Κατηγορία, ενώ παράλληλα ξεκαθάρισε το ζευγάρι των πλέι-άουτ, που είναι το Ηλειακός Βαρθολομιού-Κάστρο.

Στη μάχη των πλέι-οφ, ο Πέλοπας Πύργου πέρασε με νίκη από τον Κακόβατο, τον έπιασε στη βαθμολογία και υπερτερεί στην ισοβαθμία, οπότε μπήκε στην πεντάδα των πλέι-οφ. Οι Πυργιώτες προηγήθηκαν με τον Καραντώνη μόλις στο 9ο λεπτό και ο Νίκος Κωνσταντόπουλος ισοφάρισε στο 89΄. Στο επόμενο λεπτό Καροτενούτο πέτυχε το 1-2 και χάρισε το πολύτιμο τρίποντο στον Πέλοπα.

Σώστι — –

* O Διγενής έχει έναν μηδενισμό. Ο Κένταυρος Σωστίου αποχώρησε από το πρωτάθλημα.