Β΄ ΕΣΚΑΗ: Πρωταθλητής ο Υπερίων

Ημερομηνία: 14-05-2024 | Συντάκτης:

Νίκησε και την Ε.Φ.Α. Αιγίου και κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα

Ο Υπερίων Αμαλιάδας (Κόροιβος U23) κατέκτησε και μαθηματικά το πρωτάθλημα της Β΄ ΕΣΚΑΗ με τη νίκη του επί της Ε.Φ.Α. Αιγίου το απόγευμα της Κυριακής, στο Κλειστό της Ήλιδας, με σκορ 75-52, ενώ απομένουν δύο αγωνιστικές για να ολοκληρωθεί η τελική φάση του πρωταθλήματος. Αυτή ήταν η 20η νίκη τη φετινή σεζόν για την αήττητη αναπτυξιακή ομάδα του κόουτς Γιώργου Λεβεντούρη, που αποτελείται αποκλειστικά από έφηβους και παίδες.

Οι παίκτες του Υπερίωνα ξεκίνησαν εντυπωσιακά τον αγώνα στο α΄ δεκάλεπτο σημειώνοντας 28 πόντους στην επίθεση (28-14), με καταιγισμό από τα 6,75μ. (8 τρίποντα σε 11 προσπάθειες). Το β΄ δεκάλεπτο κινήθηκε στους ίδιους ρυθμούς με το σκορ να διαμορφώνεται στο 42-29 στο ημίχρονο. Το β΄ μέρος συνεχίστηκε με πολύ καλές συνεργασίες, με καλή επιθετική λειτουργία της ομάδας και η διαφορά άνοιξε στο +26 (66-40) για να αγγίξει το +30 στα μέσα της δ΄ περιόδου (70-40). Το σκορ έκλεισε τελικά στο 75-52, με την ομάδα να σημειώνει συνολικά 16 τρίποντα.

Αξίζει να σημειωθεί η πολύ καλή παρουσία των παίδων της ομάδας, που πήραν πολύ χρόνο συμμετοχής στο ματς.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Ράλλης που σημείωσε 23 πόντους με 6 τρίποντα και τον ακολούθησαν οι Φωτόπουλος με 13(2) και Αλεξανδρόπουλος με 12(2).

Επόμενος αγώνας το ερχόμενο Σάββατο με το Σοπωτό, στο Κλειστό της Αλεξιώτισσας.

Τα δεκάλεπτα: 28-14, 42-29, 66-40, 75-52

Υπερίων ΑΓΕΑ (Λεβεντούρης): Δημητρακόπουλος 2, Τσίπας 8(2), Φωτόπουλος 13(2), Αδαμόπουλος 2, Ράλλης 23(6), Αλεξανδρόπουλος 12(2), Κοντόπουλος 2, Καλοπίσης 8(2) Μουζάκης, Θεοδωρακόπουλος 3(1), Δημακόπουλος 2.

Ε.Φ.Α. Αιγίου (Τσιάρας): Παπαδόπουλος, Τσιάρας, Παπαδάκος 5, Παρίσης 26(2), Ρομποτής, Βαγενάς 12, Βούλγαρης 9.