Το ΓΕΛ Σιμόπουλου στο Μουσείο Επιστημών & Τεχνολογίας του Παν/μίου Πατρών
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/02/simopoulo-1.jpg)
Εκπαιδευτική επίσκεψη στο Μουσείο Επιστημών και Τεχνολογίας του Πανεπιστημίου Πατρών πραγματοποίησε το ΓΕΛ Σιμόπουλου την περασμένη Παρασκευή.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/02/simopoulo-2.jpg)
Οι μαθητές /τριες αρχικά ξεναγήθηκαν στην θεματική έκθεση με θέμα “Οι Τηλεπικοινωνίες στην ζωή μας” δείχνοντας μεγάλο ενδιαφέρον για τα εκθέματα. Στην συνέχεια συμμετείχαν ενεργά με συζήτηση , εξερεύνηση και παιχνίδια ρόλων στην εκπαιδευτική δράση “Ούτε θύτης, ούτε θύμα στο διαδίκτυο” με στόχο την πρόληψη και την αντιμετώπιση του διαδικτυακού εκφοβισμού.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/02/simopoulo-3.jpg)
Τα παιδιά επέδειξαν, ευγένεια, σεβασμό και συνέπεια καθ’ολη τη διάρκεια της επίσκεψης και βεβαίως εξέφρασαν τον ενθουσιασμό τους για την εμπειρία που αποκόμισαν από αυτήν την εκπαιδευτική δράση.