Στίβος: Στο Παγκόσμιο της Γλασκόβης ο Καραλής

Φωτογραφία: segas.gr

Την προσεχή Κυριακή 3 Μαρτίου ο τελικός του επί κοντώ

Του Κώστα Πλιάγκου

proinisports@gmail.com

Ο 24χρονος Πυργιώτης άλτης του επί κοντώ, Εμμανουήλ Καραλής, μετά την εκκαθάριση στο Ranking, είναι στην αποστολή της Εθνικής Ομάδας Στίβου για το Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Γλασκόβης, που θα διεξαχθεί 1-3 Μαρτίου, μολονότι τα όρια πρόκρισης που είχε θεσπίσει η World Athletics ήταν ψηλότερα κι από αυτά των Ολυμπιακών Αγώνων! Ο Καραλής έχει φετινό ατομικό ρεκόρ 5.72μ.. Μία φορά έχει λάβει μέρος σε Παγκόσμιο Πρωτάθλημα κλειστού στίβου, το 2018 στο Μπέρμιγχαμ. Και η παρουσία του ήταν άκρως επιτυχημένη, αφού με άλμα στα 5.80μ. κατέλαβε την 5η  θέση και πέτυχε νέο πανελλήνιο ρεκόρ στην κατηγορία Κ20, αφού ήταν τότε μόλις 19 ετών!

Στην Γλασκόβη ο Καραλής θα αγωνιστεί στον τελικό του επί κοντώ την Κυριακή 3 Μαρτίου, στις 9μ.μ..

Η ελληνική ομάδα θα ταξιδέψει στην Γλασκόβη με 9 αθλητές, οι οποίοι είναι οι εξής:

Άνδρες

60μ.: Γιάννης Νυφαντόπουλος (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

60μ. εμπ.: Κώστας Δουβαλίδης (ΓΣ Ελευθέριος Βενιζέλος)

Επί κοντώ: Εμμανουήλ Καραλής (ΟΣΦΠ)

Μήκος: Μίλτος Τεντόγλου (ΓΣ Κηφισιάς)

Τριπλούν: Δημήτρης Τσιάμης (Ολυμπιακός)

Γυναίκες

60μ.: Πολυνίκη Εμμανουηλίδου (ΑΣΣ Αλέξανδρος Μακεδονίας)

60μ. εμπ.: Ελισάβετ Πεσιρίδου (ΓΣ Ηλιούπολης)

Ύψος: Τατιάνα Γκούσιν (ΓΣ Κηφισιάς)

Επί κοντώ: Κατερίνα Στεφανίδη (ΑΟ Φιλοθέης)

5.72μ. στη Γαλλία

Ο Καραλής βρίσκει σταδιακά τον ρυθμό του στους αγώνες. Ο 24χρονος άλτης αγωνίστηκε σε δύο μίτινγκ στη Γαλλία τις τελευταίες μέρες και σε αυτό του Κλερμόν Φεράν ξεπέρασε τα 5,72μ. και βελτίωσε τη φετινή του επίδοση κατά δύο εκατοστά. Ο “ασημένιος” πέρυσι στο Ευρωπαϊκό πρωτάθλημα κλειστού της Κωνσταντινούπολης είχε και ένα πολύ καλό άλμα στα 5,82μ. που ήταν “περασμένο”, όμως στο κατέβασμά  του ακούμπησε τον πήχη και αυτός έφυγε από τους στυλοβάτες.

Το Σάββατο στο Ρουέν o Καραλής ολοκλήρωσε τον αγώνα με άλμα στα 5,53μ., που πέρασε με την πρώτη προσπάθεια, ενώ στη συνέχεια είχε τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5,73 μέτρα.