Σ.Ε.Φ.Α.-Ε.Α. Παραλίας 68-72: Ήττα με κόντρα διαιτησία!

Ημερομηνία: 19-04-2019 | Συντάκτης:

Το Σ.Ε.Φ.Α. ηττήθηκε την Τετάρτη στο «Αέθλειον» από την Ε.Α. Παραλίας, που ήθελε τη νίκη στη μάχη της παραμονής, με 68-72. Η ομάδα του Σάκη Κουκουζέλη είχε όμως εξασφαλίσει την 3η θέση και θα παίξει στα πλέι-οφ με τον Πανωλενειακό, έχοντας 2-0 νίκες από την κανονική περίοδο κι έτσι θέλει άλλη μία για να προκριθεί στους τελικούς, έχοντας και το πλεονέκτημα έδρας.

Όσο για το παιχνίδι με την Ε.Α. Παραλίας, το Σ.Ε.Φ.Α. έχει παράπονα από τους διαιτητές καθώς δεν σφύριξαν πολλά φάουλ που έγιναν από πλευράς Ε.Α. Παραλίας. Μάλιστα στο 25΄ ο Κουρής δέχτηκε απανωτά φάουλ που δεν σφυρίχτηκαν, διαμαρτυρήθηκε πολύ έντονα στους διαιτητές και αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές!

Με επιμέρους σκορ 25-10 στη β΄ περίοδο, η ομάδα της Ανδραβίδας πήρε προβάδισμα 12 πόντων στο ημίχρονο (42-30). Στη γ΄ περίοδο όμως δέχτηκε 27 πόντους και η Ε.Α. Παραλίας πέρασε μπροστά με ένα πόντο (56-57). Στη δ΄ περίοδο το παιχνίδι πήγε-πόντο, στο τελευταίο λεπτό οι Πατρινοί πήραν προβάδισμα 4 πόντων και κατάφεραν να το διατηρήσουν και να πάρουν τη νίκη που τους έδωσε την παραμονή στην κατηγορία.

Τα δεκάλεπτα: 17-20, 42-30, 56-57, 68-72.

Σ.Ε.Φ.Α.: Μασούρας 2, Κορακιανίτης 11, Παλαιολόγος, Αρβανίτης 2, Τσιρώνης 5, Καμίλης 3, Τατάνης 14, Τόγιας 29 (2), Κουρής 2.

Ε.Α. Παραλίας: Κόττας, Σιδέρης 21 (3), Μαυροθαλασσίτης, Αντωνόπουλος 20, Βανδώρος, Κολλιόπουλος 1, Αλεξόπουλος 10 (2), Αποστολόπουλος 2, Μάλλιαρης 4, Χριστόπουλος 13, Σταθόπουλος 1.