Πανωλενειακός-Δύμη 60-50: Έκαναν την πλάκα τους!

Ημερομηνία: 19-04-2019 | Συντάκτης:
Η παρέα του Πανωλενειακού για πρώτη φορά στα πλέι-οφ της Α2 ΕΣΚΑΗ

Για την τελευταία αγωνιστική της Α2 ΕΣΚΑΗ, ο Πανωλενειακός νίκησε το βράδυ της Τετάρτης  60-50 τη Δύμη στο Καράτουλα και σε συνδυασμό με την ήττα του Παναχαϊκού από τη Ν.Ε.Π. τερμάτισε στην 4η θέση και θα παίξει για πρώτη φορά στην ιστορία του στα πλέι-οφ της κατηγορίας. Εκεί θα αντιμετωπίσει στα ημιτελικά το Σ.Ε.Φ.Α., έχοντας δύο ήττες στην κανονική περίοδο, οι οποίες μετρούν στα πλέι-οφ. Το άλλο  ζευγάρι των ημιτελικών είναι  Γαλήνη-Παναχαϊκός (1-1 νίκες).

Η ομάδα του Γιώργου Λεβεντούρη, μόλις στην τρίτη της συμμετοχή στην Α2 ΕΣΚΑΗ, απόλυτα δίκαια θα πάρει μέρος στα πλέι-οφ, αφού καθ’ όλη τη διάρκεια της σεζόν ήταν σταθερά στην πρώτη πεντάδα της βαθμολογίας. Και αξίζει να σημειωθεί πως στον Πανωλενειακό δεν υπάρχει αγωνιστικό-οικονομικό μπάτζετ, σε αντίθεση με τις περισσότερες-αν όχι όλες- ομάδες  της κατηγορίας, και όλοι στην ομάδα είναι μια παρέα που απολαμβάνει το μπάσκετ!

Την Τετάρτη κόντρα στη Δύμη, ο Πανωλενειακός απλά επιβεβαίωσε την ανωτερότητά του. Από τη β΄ περίοδο και μετά πήρε κεφάλι στο σκορ με πλουραλισμό στην επίθεση και προηγήθηκε έξι πόντους στο ημίχρονο (33-27). Η Δύμη μείωσε στο καλάθι στη γ΄ περίοδο με απανωτά τρίποντα από τους Στεφανόπουλο, Ζάννη, Κάψαλο, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο  Βασίλης Παπαδόπουλος και Μάριος Διαμαντόπουλος κυριάρχησαν στο «ζωγραφιστό»  (πέτυχαν 9 και 7 πόντους αντίστοιχα) και με καλή άμυνα απ’ όλους, ο Πανωλενειακός έφτασε άνετα στη νίκη με 10 πόντους διαφορά.

Τα δεκάλεπτα: 17-19, 33-27, 43-41, 60-50.

Πανωλενειακός: Τσάκωνας, Γιαννόπουλος 6 (1), Μπούκλης 3 (1), Διαμαντόπουλος 11, Μπεκυράς  9 (2), Βλάχος 3, Καραλής 6 (2), Μπαχούρος, Δανίκας 5 (1), Παπαδόπουλος 17.

Δύμη: Παλισίδης 4 (1), Σοφιανός 5 (1), Γκουτσούλας 5 (1), Λαθούρος 4 (1), Στεφανόπουλος 7 (1), Ζάννης 6 (2), Κάψαλος 14 (2), Κωστούρος, Ρίπι, Καστελιώτης 5, Παπαζαφείρης.

Κεφαλληνιακός 5-21 29

*Η Ν.Ε.Π. και ο Κεφαλληνιακός έχουν ένα μηδενισμό. Εκκρεμεί ο αγώνας Α.Σ.Σ. Αμαλιάδας-Γαλήνη.