Ψυχικό – Κόροιβος 73-72: Με Μίλωνα στα πλέι-οφ

Ημερομηνία: 07-04-2024 | Συντάκτης:

Κέρδος από το ματς στο Ψυχικό ο 17χρονος Πυργιώτης γκαρντ Χρήστος Τσίπας, που ήταν εκπληκτικός με 17 πόντους και απόλυτη σχεδόν ευστοχία

Ο Κόροιβος για την τελευταία αγωνιστική της Elite League ηττήθηκε το απόγευμα του Σαββάτου στο Ψυχικό από την ομώνυμη ομάδα, που καιγόταν για τη νίκη για να μην υποβιβαστεί, με 73-72. Η ηλειακή ομάδα ήταν βαθμολογικά αδιάφορη καθώς είχε εξασφαλίσει την 6η θέση από την προηγούμενη αγωνιστική και απλά έμαθε τον αντίπαλο της στα πλέι-οφ, που είναι ο Μίλωνας, ο οποίος νίκησε στα Μέγαρα και στην τετραπλή ισοβαθμία με Ελευθερούπολη, Μεγαρίδα και Ηρακλή τερμάτισε στην 3η θέση της βαθμολογίας. Η αθηναϊκή ομάδα έχει 2-0 νίκες επί του Κοροίβου από την κανονική περίοδο, αλλά και πλεονέκτημα έδρας. Η πρόκριση στο Final-4 κρίνεται στις 4 νίκες, συμπεριλαμβανομένων των αγώνων της κανονικής περιόδου. Οι σειρές των πλέι-οφ θα αρχίσουν στις 17 Απριλίου.

Το παιχνίδι

O Κόροιβος μπήκε καλά στο ματς και προηγήθηκε 5-10 στο 4΄  με τρίποντο του Αλεξάντερ και 8-15 με νέο τρίποντο του Αμερικανού γκαρντ, ενώ ο Νοέας με δικό του τρίποντο έκανε το 10-18. Το Ψυχικό με τρία διαδοχικά τρίποντα, δύο του Μπερκ κι ένα του πρώην παίκτη του Κοροίβου, Αθανασούλα, προσπέρασε 19-18 και αυτό ήταν το σκορ του α΄ δεκαλέπτου.

Στη β΄ περίοδο ο Καλαϊτζάκης με τρίποντο έγραψε το 24-28 για τον Κόροιβο και με δύο συνεχόμενα τρίποντα του Καραγεωργίου έγινε το 34-39 στο 29΄, για να λήξει το ημίχρονο 38-39 με πόντους από τους Μπάλο και Διαμαντάκο.

Στο α΄ μέρος ο Κόροιβος είχε 5/14 τρίποντα (36%) και 7/17 δίποντα (41%) με τον Αλεξάντερ να έχει πετύχει 11 πόντους και τον Νοέα 6, ενώ δεν αγωνίστηκε καθόλου ο Κουξχάουσεν (όπως και στον υπόλοιπο αγώνα).

Στις αρχές του γ΄ δεκαλέπτου ο Αλεξάντερ με το τέταρτο τρίποντό του στο παιχνίδι έκανε το 40-44 και ο Αθανασούλας με τον ίδιο τρόπο μείωσε στον πόντο (43-44). Ακολούθησε ένα παλικαρίσιο γκολ-φάουλ του 17χρονου Πυργιώτη γκαρντ, Χρήστου Τσίπα για το 43-47, ο οποίος λίγο αργότερα με 2/3 βολές έκανε το 52-53, που ήταν και το σκορ γ΄ δεκαλέπτου.

Στη δ΄ περίοδο ο Τσίπας ξανά, που πήρε πολύ χρόνο συμμετοχής, με 2/2 βολές έκανε το 52-57. Ο Ρος με δύο συνεχόμενα τρίποντα έδωσε προβάδισμα στο Ψυχικό 60-59, 7.15΄ πριν τη λήξη. Ο Μπερκ με 2/2 βολές έκανε το 62-59. Ο Πόζογλου με alley -oop κάρφωμα μείωσε 62-61 και ο Αλεξάντερ με δικό του κάρφωμα στον αιφνιδιασμό έκανε το 62-63. Ο Αθανασούλας με τρίποντο έγραψε το 67-63, 3.57΄ πριν τη λήξη. O Τσίπας κέρδισε άλλο ένα φάουλ σε drive και με 2/2 βολές μείωσε 67-65. Το Ψυχικό έφτασε στο +7 (72-65) με τρίποντο του Αθανασούλα, 1.19΄ πριν τη λήξη,  αλλά ο Τσίπας δεν έλεγε να πετάξει λευκή πετσέτα! Μείωσε 72-67 και ο Γεωργαλάς 72-69 στα 9΄΄ πριν το τέλος. Ο… θρασύς νεαρός με τρίποντο μείωσε 73-72, 1΄΄ πριν το τέλος και έκανε αμέσως φάουλ στον Ρος, ο οποίος έχασε και τις 2 βολές και έμεινε το 73-72.

Κέρδος του Κοροίβου ο ταλαντούχος Τσίπας που έπαιξε 18 λεπτά και πέτυχε 17 πόντους με σχεδόν απόλυτη ευστοχία, 2/2 δίποντα, 2/2 τρίποντα και 7/8 βολές. Ήταν μάλιστα ο πρώτος σκόρερ της ηλειακής ομάδας. 16 πέτυχε ο Αλεξάντερ και από 8 οι Καραγεωργίου, Πόζογλου.

Τα δεκάλεπτα: 19-18, 38-39,52-53,73-72.

Ψυχικό (Ρεμεντέλας): Παπανικολάου 10 (1), Μπερκ 10 (2), Τοπάλι, Ρος 11 (3), Διαμαντάκος 12, Οικονομόπουλος 7 (1), Αθανασούλας 15 (5), Μπαλός 8.

Κόροιβος (Λιόγας): Ναυπλιώτης 4, Νοέας 6 (1), Γεωργαλάς 5, Καρράς 2, Αλεξάντερ 16 (4), Δερμιτζάκης 2, Καλαϊτζάκης 4 (1), Πόζογλου 8, Καραγεωργίου 8 (2), Τσίπας 17 (2).

Φωτογραφία: Ε.Ο.Κ.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.