Πρωινές Αιχμές
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2023/07/proines-aixmes.jpg)
*Από τις πιο επιτυχημένες επιλογές του Στάθη Καννή για το ψηφοδέλτιό του αποδείχθηκε ο οδοντίατρος και πρόεδρος του Οδοντιατρικού Συλλόγου Ηλείας, Αλέκος Γαλανόπουλος, καθώς πήγε εξαιρετικά στη σταυροδοσία, εκλέχθηκε δημοτικός σύμβουλος και έφερε ψήφους εκτός «δεξαμενής».
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2019/06/galanopoulos-alekos2.jpg)
*Από ό,τι έμαθα, ο Τάκης Αντωνακόπουλος δεν δήλωσε προτίμηση, άρα εκ του νόμου θα διατηρήσει de facto την έδρα του Πύργου. Μένουν εντός δηλαδή ο Κλειδέρης (Ωλένης) κι ο Mπαλάσκας (Βώλακα) και μένει εκτός ο Σφυρής.
*Δεν ευσταθούν ούτε κατά διάνοια οι φήμες περί ενδιαφέροντος του βουλευτή Ηλείας και πρώην υπουργού Δημήτρη Αβραμόπουλου για το ευρωψηφοδέλτιο της Νέας Δημοκρατίας. Ο κύκλος του στην Ευρώπη έχει κλείσει οριστικά.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2023/05/dimitris-avramopoulos-2.jpg)
Ποιον/α υποψήφιο/α βουλευτή Ηλείας, που έβαλε φέτος για πρώτη φορά, το κόμμα του/της τον/την έχει ήδη «κόψει» διότι θεωρεί πως δεν κατά κοινή ομολογία δεν «τραβάει»;