Πανηλειακός – Πάτραι 2-1: Δυνατός στον Πύργο

Ημερομηνία: 05-12-2022 | Συντάκτης:
Ο Αντωνιάδης μόλις έχει κάνει το 1-0 και πανηγυρίζει με τους συμπαίκτες του.

Δεύτερη εντός έδρας νίκη για τους ερυθρόλευκους, που έκαναν σπουδαία εμφάνιση μέχρι το 60΄

Για την 4η αγωνιστική στον 4ο όμιλο της Γ΄ Εθνικής ο Πανηλειακός νίκησε χθες 2-1 το Πάτραι στον Πύργο, έκανε το δύο στα δύο εντός έδρας κι έφτασε τους 8 βαθμούς, δύο πίσω από τον πρωτοπόρο Πανιώνιο, που επικράτησε του Αίαντα Γαστούνης στην Ν. Σμύρνη. Οι ερυθρόλευκοι πραγματοποίησαν σπουδαία εμφάνιση μέχρι το 60΄, πίεσαν από την αρχή τους Πατρινούς και μέχρι το 22΄ πέτυχαν δύο γκολ με τον Αντωνιάδη και τον Λούσκο. Στη συνέχεια το Πάτραι για ένα δεκάλεπτο πίεσε τον Πανηλειακό, αλλά ο Γιάννης Μαντζάρης ήταν «φύλακας άγγελος» στην εστία και στο 41΄ ο Πανηλειακός έφτασε κοντά στο 3-0 με τον Κασμερίδη (δοκάρι).

Στην επανάληψη, ο Πανηλειακός αφού έχασε άλλες δύο ευκαιρίες μέχρι το 60΄ με τον Μενσά να καθαρίσει το ματς, στη συνέχεια έδωσε χώρο στο Πάτραι, θέλοντας να διαφυλάξει το υπέρ του σκορ αλλά και να χτυπήσει στην αντεπίθεση. Η πατρινή ομάδα, ωστόσο, μείωσε στο 82΄ με τον Λιμάτσι και το ματς… πήρε φωτιά στα τελευταία λεπτά. Εν τέλει, ο Πανηλειακός του Θοδωρή Γκάτζιου κράτησε το 2-1 και πανηγύρισε με τους 400 περίπου φιλάθλους του την δεύτερη νίκη στο πρωτάθλημα.

Το φιλμ του αγώνα

Στο 3΄ φάουλ του Λίμα από δεξιά στο δεύτερο δοκάρι, γύρισμα Κασμερίδη, ο Αντωνιάδης από κοντά 1-0.

Στο 12΄ λάθος της άμυνας του Πάτραι, ο Πεντρίνιο δεν πλάσαρε τον Βορύλλα, αυτός τον έκλεισε και μπλόκαρε.

Στο 13΄ ο Τσίγκρηλας έκοψε τελευταία στιγμή την επέλαση Σαμπανέι από αριστερά.

Στο 22΄ σέντρα ακριβείας Διαμαντόπουλου από δεξιά, πλασέ στην κίνηση Λούσκου, 2-0.

Στο 30΄ απευθείας φάουλ Μένσα, έδιωξε με υπερένταση ο Βορύλλας σε κόρνερ

Στο 31΄ μακρινό σουτ Κασμερίδη απέκρουσε ο Βορύλλας

Στο 32΄ λάθος Μαντζάρη, πλασέ Κυβελίδη, απέκρουσε με τρομερά αντανακλαστικά ο Μαντζάρης.

Στο 34΄ σέντρα Παπαγεωργίου, κεφαλιά Κυβελίδη, απέκρουσε ο Μαντζάρης

Στο 38΄ επέλαση από αριστερά και πλασέ Λιμάτσι πάνω από τα δοκάρια.

Στο 41΄ δυνατό σουτ Κασμερίδη έξω από περιοχή στο αριστερό κάθετο δοκάρι του Βορύλλα.

Στο 48΄ τετ-α-τετ Μένσα, απέκρουσε ο Βορύλλας

Στο 59΄ μπαλιά Μπάλλα στον Μένσα, μπήκε από αριστερά και σούταρε άουτ.

Στο 78΄ σουτ Κυβελίδη, απέκρουσε ο Μαντζάρης

Στο 82΄ ο Λιμάτσι με πλασέ μείωσε σε 2-1.

Καλύτεροι από τον Πανηλειακό οι Διαμαντόπουλος, Γαλανόπουλος, Αντωνιάδης, Κασμερίδης, Μαντζάρης χωρίς όμως να υστερήσει κανείς, με το πάθος των παικτών να είναι έκδηλο καθ’ όλη την διάρκεια του αγώνα. Από το Πάτραι καλύτεροι ο γκολκίπερ Βορύλλας, ο Σαμπανέι και ο Λιμάτσι.

Πανηλειακός: Μαντζάρης, Διαμαντόπουλος, Γαλανόπουλος, Κασμερίδης (60′ λ.τρ. Μπαλός), Δ. Τσίγκρηλας, Αντωνιάδης, Λούσκος, Λίμα (73΄ Καλομοίρης), Μπάλλας, Μενσά, Πεντρίνιο (73′  Έλιοτ).

Πάτραι: Βορύλλας, Φούφουλας, Καλαμπόκας (25′ Ζέλος), Θεοφάνης, Β. Γερογιάννης (73΄ Στανής), Μαστραντωνάκης, Ν. Βλασσόπουλος (67′ Ζελενίτσας), Παπαγεωργίου (46′ Θ. Βλασσόπουλος), Λιμάτσι, Σαμπανέι (73΄ Σπ. Γερογιάννης), Κυβελίδης.