Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου: Ασημένιο ο Καραλής

Ημερομηνία: 12-08-2020 | Συντάκτης:

Διεξήχθη το Σαββατοκύριακο στην Πάτρα το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου Ανδρών-Γυναικών και ο Πυργιώτης πρωταθλητής του Απόλλωνα Πύργου, Εμμανουήλ Καραλής, κατέκτησε τη 2η θέση και το ασημένιο μετάλλιο στο άλμα επί κοντώ, με άλμα στα 5.50μ..

Ο Ηλείος στην καταγωγή Παναγιώτης Χρυσανθόπουλος, αθλητής του Πανιωνίου, πήρε το χάλκινο μετάλλιο στο ίδιο αγώνισμα με άλμα 5.40μ.. Νικητής στο άλμα επί κοντώ ήταν ο Κώστας Φιλιππίδης του Πανελληνίου με επίσης 5μ. και 50 εκατοστά, αλλά λόγω καλύτερων προσπαθειών ανέβηκε στο πρώτο σκαλί του βάθρου.

Η Σταυρούλα Χρυσαειδή του Πανιώνιου, στα 3000 μέτρα με φυσικά εμπόδια, έκανε την καλύτερη φετινή της επίδοση με 10.29.90 και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο, πίσω από την Ισαβέλλα Κοτσαχείλη (10.25.87).

Πολύ καλή παρουσία είχε στα 800μ. ο αθλητής του Κόροιβου Δημήτρης Μεϊντή, που κατέκτησε την 6η θέση με 1.55.96. Στο τριπλούν ο Αλέξανδρος Νέλι επίσης του Κόροιβου με άλμα στα 14.39μ. ήταν 11ος στους Ανδρες και 6ος στην Κ23.

Η νεαρότερη αθλήτρια από την Ηλεία η 17χρονη Γεωργία Δεσπολλάρη του Απόλλωνα Πύργου, με 2.17.99 κατετάγη 11η στα 800 μέτρα και 4η στην Κ23.