Πάλη: Πρωταθλητής Ελλάδας ο Αρίωνας Κολιτσόπουλος-Ασημένιο μετάλλιο οι Ντοχάς, Τσαρουχάς, χάλκινο ο Παπαδάτος

Ημερομηνία: 09-04-2023 | Συντάκτης:

Πρωταθλητής Ελλάδας αναδείχθηκε για τέταρτη συνεχή χρονιά ο Αρίωνας Κολιτσόπουλος του Π.Σ. Τιτάν Πύργου στα 71 κιλά της ελληνορωμαϊκής πάλης, στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα U17, που διεξάγεται το Σαββατοκύριακο στο Κλειστό Γυμναστήριο Καράτουλα.

Ο Τιτάν Πύργου κατέκτησε και άλλα τρία μετάλλια. Ασημένιο πήραν ο Δημήτρης Ντοχάς και ο Βασίλης Τσαρουχάς και χάλκινο ο Αδαμάντιος Παπαδάτος. 4ος κατετάγη ο 15χρονος Ερμής Κολιτσόπουλος (αδερφός του Αρίωνα).

Την 7η θέση κατέλαβαν οι Παναγιώτης Στασινόπουλος, Γιάννης Σωτηρόπουλος και την 8η ο Ανδρέας Σπυρίδων. Καλή εμφάνιση πραγματοποίησε και ο Αλέξης Κρανίτης. Ο Τιτάν αναδείχτηκε 2η καλύτερη ομάδα στην Ελλάδα στην κατηγορία U17 της ελληνορωμαϊκής πάλης με 52 βαθμούς, πίσω από τον Αρχέλαο Κατερίνης, ενώ τρίτος ήταν ο ΠΑΟΚ.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.