Να ανοίξουμε την πρόσβαση στην ανώτατη εκπαίδευση
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/05/panellinies.jpeg)
Σε λιγότερο από ένα μήνα θα διεξαχθούν οι πανελλαδικές εξετάσεις. Σε χρονικό διάστημα 12 ημερών θα ολοκληρωθεί μια επώδυνη διαδικασία για κάθε μαθητή και μαθήτρια που θα δώσει εξετάσεις σε 4 μαθήματα, ενώ θα εκδηλωθούν για άλλη μια χρονιά οι ταξικές διακρίσεις και τα μεγάλα ποσοστά μαθησιακής αποτυχίας.
Όμως η είσοδος στο δημόσιο Πανεπιστήμιο είναι δικαίωμα για όλους. Γι’ αυτό είναι αναγκαίο να καταργηθεί σταδιακά ο περιορισμός του αριθμού εισακτέων στο Πανεπιστήμιο και το σύστημα των πανελλαδικών εξετάσεων. Στόχος μας να είναι η ελεύθερη πρόσβαση στο Πανεπιστήμιο, όπου όλοι οι απόφοιτοι του ελληνικού Λυκείου θα έχουν το δικαίωμα από τον αμέσως επόμενο χρόνο σε δωρεάν φοίτηση στο δημόσιο Πανεπιστήμιο. Να δίνεται η δυνατότητα σε όλους, σε όλη τη διάρκεια της ζωής τους, να φοιτήσουν στην ανώτατη εκπαίδευση, οπότε ο τρόπος επιλογής των σπουδών τους θα έχει σχέση με την εργασιακή τους πορεία και τη δημιουργική τους δραστηριότητα.