Κύπελλο Ηλείας: Στο 98΄ ο Ηλειακός, στα πέναλτι ο Πανηλειακός-Τα αποτελέσματα

Ημερομηνία: 14-10-2023 | Συντάκτης:

Διεξήχθησαν σήμερα, Σάββατο, τα 10 από τα 11 παιχνίδια της Α΄ Φάσης του Κυπέλλου Ηλείας MARKET IN. Στα ματς μεταξύ ομάδων της Α΄ Κατηγορίας, ο Ηλειακός Λεχαινών με υπέροχο γκολ του ταλαντούχου Χάρη Κουτσογιαννόπουλου στο όγδοο λεπτό των καθυστερήσεων, με σουτ έξω από την περιοχή, έκαμψε την αντίσταση του αξιόμαχου Ολυμπιακού Σαβαλίων στα Σαβάλια. Ο Ηλειακός είχε δύο δοκάρια, ένα σε κάθε ημίχρονο με τον Φώτη Καλογερόπουλο.

Στον Πύργο ο Πανηλειακός απέκλεισε στα πέναλτι τον μαχητικό Πήγασο Πρασίνου με 4-3. Η κανονική διάρκεια και η παράταση τελείωσαν 1-1.  Ο Πανηλειακός προηγήθηκε στο σκορ στο 39΄ με τον Κανάνι, με σουτ μέσα από την περιοχή και ο Πήγασος ισοφάρισε στο 55΄ με πέναλτι του Καρβουνιάρη, πέναλτι που κέρδισε ο Γεωργίου. Στην διαδικασία των πέναλτι αστόχησαν από πλευράς Πήγασου οι Καρβουνιάρης, Γεωργίου (τα απέκρουσε ο Δασκαλόπουλος) και από τον Πανηλειακό ο Καπετανάκης (το απέκρουσε ο Καρακίτσος).

*Αναλυτικά ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.