Κύπελλο Ηλείας: Πρόκριση στα πέναλτι για ΠΑΟΒ-Στην παράταση Αλφειός και Σκουροχώρι-Αστέρας και Θύελλα στην επόμενη φάση

Ημερομηνία: 29-03-2023 | Συντάκτης:

Ολοκληρώθηκε σήμερα η Β΄ Φάση του Κυπέλλου Ηλείας με την διεξαγωγή πέντε αγώνων. Η Δάφνη Ανδραβίδας απέσυρε την συμμετοχή της και η Νίκη Τραγανού προκρίθηκε άνευ αγώνα στα προημιτελικά, εκεί όπου θα αντιμετωπίσει τον ΠΑΟ Βάρδας στο «Γρ. Καλάκος», ο οποίος προκρίθηκε στα πέναλτι στο ματς με τον Ξενοφώντα στο Καλλίκωμο (2-2 κ.α. και παράταση). Τα γκολ στην κανονική διάρκεια πέτυχαν οι Διονυσόπουλος, Μπαχούρος από τον Ξενοφώντα και Σίνος, Λαθύρης από τον ΠΑΟΒ (2-2 ημίχρονο).

Ο Αλφειός με γκολ του Παργινού στην παράταση πέρασε από το Βαρθολομιό (1-2), ενώ ο Λ. Αστέρας ισοφάρισε 1-1 με τον Τσαγκάρη στο 97΄ και πέτυχε τρία γκολ στην παράταση επί του αξιόμαχου Πήγασου με τους Καββαθά, Μακρή και Τσαγκάρη. Ο Πήγασος είχε προηγηθεί με τον Γαλανόπουλο.

Ο Αστέρας νίκησε 3-1 τον Διγενή Χαριάς (2-1 ημίχρονο) με δύο γκολ του Μπατζακόπουλου και ένα του Τζανέτου (είχε ισοφαρίσει ο Φωτόπουλος), ενώ η Θύελλα με γκολ των Κιάμου, Αγκόλι από το α΄ ημίχρονο ξεπέρασε το εμπόδιο της Θύελλας Καρδαμά (2-0).

Στα προημιτελικά είχε προκριθεί και ο Απόλλων Ν. Φιγαλείας που απέκλεισε την Προοδευτική στις 12 Φεβρουαρίου και θα παίξει στους «8» με τον Λ. Αστέρα Σκουροχωρίου εκτός έδρας.

*Αναλυτικά ρεπορτάζ από τους αγώνες, στο αυριανό φύλλο της Πρωινής.