Κόροιβος/Στίβος: Χάλκινο μετάλλιο στο Πανελλήνιο Κ16 για την ομάδα 4X80 κοριτσιών

Ημερομηνία: 22-06-2023 | Συντάκτης:

10ος ο Κόροιβος στα κορίτσια με 33 βαθμούς μεταξύ 100 σωματείων

Σημαντικές διακρίσεις είχε η ομάδα του Κοροίβου στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα Νοτίου Ελλάδος Κ16, που διεξήχθη το περασμένο Σαββατοκύριακο στην Χαλκίδα.

Η ομάδα 4Χ80μ. κοριτσιών κατέλαβε την 3η θέση ανάμεσα σε 60 ομάδες. Οι Σδούγα Αλεξάνδρα, Μαραθιά Ιωάννα, Μπελεκούκια Δέσποινα και Μαχαίρα Άντα, κάνοντας ατομικό ρεκόρ με 40.41, ανέβηκαν στο 3ο σκαλί του βάθρου, επιβεβαιώνοντας ότι είναι από τις καλύτερες ομάδες της Ελλάδας.

Την 4η θέση πήρε η Σδούγα Αλεξάνδρα στα 80μ. με εμπόδια με νέο ατομικό ρεκόρ 12.57 στον προκριματικό και με αντίθετο άνεμο 4.9m/s.

Επίσης 4η θέση και για τον Ρέντεση Δημήτρη στα 100μ. εμπ.. Ο Ρέντεσης ήταν και 6ος στο Πανελλήνιο πρωτάθλημα συνθετών στις Σέρρες την προηγούμενη εβδομάδα!

Την 6η θέση κατέλαβε η Ζέτα Ρέντεση στα 80μ. με εμπόδια με 12.75, κάνοντας μεγάλο ατομικό ρεκόρ.

7η κατετάγη η Μπελεκούκια Δέσποινα, στο δυσκολότερο αγώνισμα του πρωταθλήματος, στα 80μ., ανάμεσα σε 67 αθλήτριες που είχαν πάρει την πρόκριση. Η Δέσποινα έκανε ατομικό ρεκόρ 10.40!

Επίσης, 12η ήταν η Μαραθιά Ιωάννα στον τελικό του μήκους με 4.80μ.. Στον προκριματικό έκανε νέο ρεκόρ με 4.90μ..

Η Καρύδη Τζένη έκανε 52.86 στα 300μ. με εμπόδια και νέο ατομικό ρεκόρ στο μήκος με 4.71.

Τέλος, στα 80μ. η Μαχαίρα Άντα έκανε 11.21 με αντίθετο άνεμο και βροχή που δυσκόλεψε τις προσπάθειες των παιδιών.

Ο Κόροιβος στην βαθμολογία πήρε την άκρως τιμητική 10η θέση στα κορίτσια με 33 βαθμούς, στις 100 ομάδες που κατάφεραν να αξιολογηθούν.