Κόροιβος: Να μπει στο κόλπο της πρόκρισης-Το Σάββατο στην Ήλιδα κόντρα στον Μίλωνα

Ημερομηνία: 19-04-2024 | Συντάκτης:

Στις 4μ.μ. ο δεύτερος αγώνας των πλέι-οφ

O Κόροιβος το Σάββατο στις 4μ.μ., στο Κλειστό της Ήλιδας, δίνει τον δεύτερο αγώνα πλέι-οφ με αντίπαλο τον Μίλωνα. Η ηλειακή ομάδα ηττήθηκε την Τετάρτη στη Ν. Σμύρνη στο πρώτο ματς και θέλει απαραιτήτως τη νίκη για να εξαντλήσει τις πιθανότητες που έχει για πρόκριση στο Final-4. Στην Ήλιδα ο Κόροιβος είναι πολύ δυνατός με 12 νίκες και μόλις 3 ήττες στην κανονική περίοδο (από Ελευθερούπολη, Μίλωνα και Πανερυθραϊκό) και με την ένθερμη συμπαράσταση των φιλάθλων του, που αναμένεται να δημιουργήσουν καυτή ατμόσφαιρα, μπορούν να φτάσουν στη νίκη και να… αναθερμάνουν τις ελπίδες τους για πρόκριση στο Final-4 της διοργάνωσης. Άλλωστε, ο Μίλωνας είναι μια πολύ καλή ομάδα αλλά δεν είναι άτρωτη και στην Ήλιδα ο Κόροιβος έχει «λυγίσει» πολλές καλές ομάδες του πρωταθλήματος όπως τον Πανιώνιο, τον Ηρακλή και την Μεγαρίδα, που τερμάτισαν στην πρώτη πεντάδα.

Μίλωνας-Κόροιβος 88-75

Όσο για το ματς της Τετάρτης, ο Κόροιβος ηττήθηκε 88-75 από τον Μίλωνα στη Ν. Σμύρνη και η πρόκριση στο Final-4 δυσκόλεψε πάρα πολύ καθώς ο Μίλωνας είναι στο 3-0 και θέλει μία νίκη ακόμα (η σειρά κρίνεται στις 4 νίκες).

O Κόροιβος, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Δερμιτζάκη, βρέθηκε να κυνηγάει από την αρχή στο σκορ (20-5 στο 6΄) και στο ημίχρονο ήταν πίσω με 14 πόντους (48-34). Στη  γ΄ περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 26 πόντους (64-38) στο 26΄ και το 30λεπτο έκλεισε στο +19 (69-50) για την ομάδα της Ν. Σμύρνης. Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κόροιβος μείωσε μέχρι τους 11 πόντους και η νίκη πήγε στον Μίλωνα με 88-75.

Από την ηλειακή ομάδα διασώθηκε ο Τάι-Σον Αλεξάντερ που πέτυχε 38 πόντους με 8 τρίποντα και πάλεψε πολύ για να επαναφέρει τον Κόροιβο στη διεκδίκηση της νίκης. 15 πόντους με 3/7 τρίποντα είχε ο Ναυπλιώτης και 9 ο Πόζογλου με 9 ριμπάουντ. 0/10 τρίποντα είχε ο Κουξχάουσεν που βρέθηκε σε κακή μέρα με τον Κόροιβο να έχει χαμηλά ποσοστά, 12/43 τρίποντα (27%) και 11/30 δίποντα (37%).

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 48-34, 69-50, 88-75.

Μίλωνας (Κουρής): Μπράιαντ 13 (3), Σκορδίλης 16, Πετρίδης 5 (1), Ανέστης, Μελισσαράτος 4, Παγώνης, Μοτσενίγος 8, Μπαρτ 10 (2), Δομπρογιάννης 4, Ζούμπος 6 (2), Δημάκος 4, Κανονίδης 18 (1).

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 2, Ναυπλιώτης 15 (3), Νοέας 5, Γεωργαλάς 2, Καρράς 4, Αλεξάντερ 38 (8), Καλαϊτζάκης, Πόζογλου 9 (1), Καραγεωργίου, Τσίπας.

Φωτογραφία: Ε.Ο.Κ.