Κόροιβος/Εφηβικό: Δεύτερη νίκη στην τελική φάση

Ημερομηνία: 25-03-2024 | Συντάκτης:

Τη 2η νίκη τους σημείωσαν οι Έφηβοι του Κοροίβου στο Κλειστό της Ήλιδας κατά την 2η αγωνιστική της τελικής φάσης του πρωταθλήματος Εφήβων της ΕΣΚΑΗ. Στο ματς της Κυριακής, το συγκρότημα του Γ. Λεβεντούρη δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί της πρωταθλήτριας ομάδας της Β΄ κατηγορίας Εφήβων, ΠΑΣ Ναυπάκτου, με σκορ 84-55.

Από το α΄ δεκάλεπτο ο Κόροιβος μπήκε πιο δυνατά στο παιχνίδι και προηγήθηκε με 26-10. Το β΄ δεκάλεπτο ήταν κακό επιθετικά με αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να μειώσουν την διαφορά στους 10 πόντους (36-26). Με την έναρξη του β΄ ημιχρόνου οι παίκτες του Κοροίβου βρήκαν και πάλι λύσεις στην επίθεση, βελτιώνοντας ταυτόχρονα την αμυντική λειτουργία με αποτέλεσμα η διαφορά να σταθεροποιηθεί γύρω στους 25 πόντους (61-35). Στο τελευταίο δεκάλεπτο και οι δύο ομάδες έπαιξαν πιο απελευθερωμένα με αρκετές αλλαγές και τελικά το σκορ έκλεισε στο 84-55.

Δεύτερη πολύ σημαντική νίκη για την ομάδα της Αμαλιάδας, που συνεχίζει αήττητη από τον Οκτώβριο και καταχειροκροτήθηκε από τους φίλους της που βρέθηκαν στο Κλειστό της Ήλιδας.

Πλέον όλα τα φώτα πέφτουν στον αγώνα- ντέρμπι του προσεχούς Σάββατου στην Αμαλιάδα κόντρα στον μεγάλο αντίπαλό της, Προμηθέα Πατρών, στο τελευταίο ματς του α΄ γύρου στην τελική φάση.

Τα δεκάλεπτα: 26-10, 36-26, 61-35, 84-55

Κόροιβος (Λεβεντούρης): Φωτόπουλος 4, Τσίπας 15(2), Τραγουστής Δ. 5(1), Δημακόπουλος, Τραγουστής Ν., Θεοδωρακόπουλος, Αλεξανδρόπουλος 22(2), Κοντόπουλος 6(2), Καλοπίσης 3(1), Μουζάκης 1, Παπαδόπουλος Θ. 2, Ράλλης 24(5).

ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Λαούρδας 14, Γερόπαπας 3, Τριανταφύλλου 2, Στάικος 6(1), Τσάτσος 6, Λαγοδήμος, Ανδριόπουλος, Ζαχαριάς 3(1), Λαδόπουλος 3(1), Φούντας 4, Παππά, Μήτσος 14.