Κεραυνός-Α.Ε. Βαρθολομιού 75-58: Ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα με ψηλά το κεφάλι!

Ημερομηνία: 29-04-2024 | Συντάκτης:

Η Α.Ε. Βαρθολομιού παρατάχθηκε με έξι έμπειρους κι έναν «μικρό» το Σάββατο στο Αίγιο, στον αγώνα των πλέι-οφ με τον πανίσχυρο Κεραυνό, που τερμάτισε πρώτος στην κανονική περίοδο της Α1 ΕΣΚΑΗ και ηττήθηκε με 75-58. Έτσι, η σειρά έγινε 3-0 για τους Αιγιώτες, οι οποίοι προκρίθηκαν στους «4». Η Α.Ε.Β. του Σάκη Καρύδα ολοκλήρωσε τη φετινή σεζόν, η οποία κρίνεται επιτυχημένη, αφού τερμάτισε στην πρώτη 8άδα που ήταν και ο στόχος, στην πρώτη της συμμετοχή στην Α1 ΕΣΚΑΗ, στην ιστορία της.

Όσο για το παιχνίδι στο Αίγιο, η Α.Ε.Β. παρατάχθηκε χωρίς Ρούνη, Αγραπιδάκη, Δημητρακόπουλο και Χαλικιά. Ο Κεραυνός με τρία τρίποντα στην α΄ περίοδο και γενικότερα με καλά ποσοστά ευστοχίας ξέφυγε με 11 πόντους και με 20 στο ημίχρονο (41-21), κλειδώνοντας από νωρίς τη νίκη. Στο β΄ ημίχρονο η ηλειακή ομάδα βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση και μείωσε μέχρι τους 13 πόντους, 8 λεπτά πριν τη λήξη.

Ο Θεοδωρόπουλος και ο Καστελιώτης ήταν πρώτοι σκόρερς της Α.Ε.Β. με 14 πόντους έκαστος, ενώ διψήφιοι ήταν και οι Δασκαλόπουλος, Περδίκης με 10.

Τα δεκάλεπτα: 23-12, 41-21, 62-41, 75-58.

Κεραυνός (Γιούπης): Τριπολίδης 9(1), Μοσχοβάκης 21(2), Καλογιάννης 6, Χριστοδουλόπουλος 9(3), Σταμούλης 3, Σπηλιόπουλος, Ντούλες 9(3), Σπηλιωτόπουλος 2, Νάτσκος 9, Φιλίππου 5(1), Διονυσόπουλος 2.

Α.Ε. Βαρθολομιού (Νικολάκης): Παπανδρικόπουλος 1, Θεοδωρόπουλος 14(4), Λαμπρόπουλος 5(1), Περδίκης 10, Μπεκρής 4, Δασκαλόπουλος 10(1), Καστελιώτης 14.