Γ΄ Κατηγορία: Πρωταθλητές Πελόπιο και Ατρόμητος Καβασίλων – Οι τελικές βαθμολογίες

Ημερομηνία: 12-05-2024 | Συντάκτης:

Άνοδος και για Κουρτέσι-Ανεβαίνει και η Προοδευτική στην περίπτωση που ο Ξενοφών προβιβαστεί στη Γ΄ Εθνική

Διεξήχθη το Σαββατοκύριακο η τελευταία αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Γ΄ NOS INSURANCE SERVICES Κατηγορίας και αναδείχτηκαν οι πρωταθλητές των δύο ομίλων. Στον 1ο όμιλο ο Πέλοπας Πελοπίου νίκησε στη Μαγούλα την Ώλενα με 6-3  και κατέλαβε την 1η θέση και μαζί την άνοδο στη Β΄ Κατηγορία.

Στον 2ο όμιλο ο Ατρόμητος Καβασίλων, ο οποίος είχε εξασφαλίσει την άνοδο, επικράτησε 3-0 του Αετού Αλποχωρίου και πανηγύρισε και την πρωτιά στον όμιλο.

Από κει και πέρα, σύμφωνα με την προκήρυξη που κάνει λόγο για άνοδο στη Β΄ Κατηγορία με βάση την τελική κατάταξη των ομάδων και των δύο ομίλων του πρωταθλήματος (σύμφωνα με το άρθρο 20 του Κ.Α.Π. ερασιτεχνικών σωματείων), την άνοδο στη Β΄  Κατηγορία έχει πάρει και ο ΑΠΟ Κουρτεσίου, ο οποίος πήρε την 2η θέση στον 2ο όμιλο. Αν ο Ξενοφών προβιβαστεί στη Γ΄ Εθνική, θα ανοίξει άλλη μια θέση ανόδου (τέταρτη) και αυτή θα την πάρει η Προοδευτική Μανωλάδας, η οποία νίκησε 5-3 τον Αίολο Πύργου, πήρε την 3η θέση στον 2ο όμιλο και με 54 βαθμούς είναι η 4η ομάδα στον ενιαίο πίνακα που σχηματίζεται για την τελική κατάταξη των ομάδων των δύο ομίλων.

Στον ενιαίο πίνακα, 5ος είναι ο Ν. Ατρόμητος (52β.) και 6ος ο ΠΑΣ Πύργος (47β.). Aν προκύψουν κενές θέσεις στη Β΄ Κατηγορία, θα κληθούν το καλοκαίρι να τις αναπληρώσουν. Σύμφωνα με την προκήρυξη, τη νέα σεζόν η Β΄ Κατηγορία θα διεξαχθεί με 14 σωματεία.

Τέλος, οι πρώτοι των δύο ομίλων, Πέλοπας Πελοπίου και Ατρόμητος Καβασίλων, θα δώσουν αγώνα σε ουδέτερο γήπεδο για την ανάδειξη του πρωταθλητή της Γ΄ κατηγορίας. Σε περίπτωση ισόπαλου αποτελέσματος θα ακολουθήσει παράταση και -αν χρειαστεί- πέναλτι.