Ενημερώθηκαν για την έμφυλη βία
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2023/11/ΣΜΑΡΝΑΚΗ-ΕΜΦΥΛΗ-2-1024x768.jpg)
Με αφορμή την Διεθνή Ημέρα για την Εξάλειψη της Βίας κατά των Γυναικών που έχει καθιερωθεί από διεθνείς και ευρωπαϊκούς οργανισμούς η 25η Νοεμβρίου και με στόχο την ευαισθητοποίηση για αυτό το σοβαρό κοινωνικό ζήτημα, πραγματοποιήθηκε στο ΙΕΚ ΣΜΑΡΝΑΚΗ, ενημέρωση από το επιστημονικό προσωπικό του Συμβουλευτικού Κέντρου Γυναικών Πύργου.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2023/11/ΣΜΑΡΝΑΚΗ-ΕΜΦΥΛΗ-3-1024x768.jpg)
Γυναικοκτονίες, κακοποίηση, βιασμοί, σεξουαλική παρενόχληση, οικονομική-συναισθηματική-ψυχική-λεκτική βία, συνθέτουν το πάζλ της καθημερινότητας μεγάλου αριθμού γυναικών στην Ελλάδα αλλά και παγκόσμια και όπως τόνισαν κατά την παρουσίαση τους, ο υπεύθυνος του Συμβουλευτικού Κέντρου, Ψυχολόγος Παναγιώτης Γεωργακόπουλος, και ο Κοινωνιολόγος-Σύμβουλος Υποδοχής του Κέντρου Θοδωρής Γιαννόπουλος, το σύνθημα είναι «Δεν είσαι μόνη! Μίλησε μας!».
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2023/11/ΣΜΑΡΝΑΚΗ-ΕΜΦΥΛΗ-768x1024.jpg)
Μετά την μεστή και ενδιαφέρουσα παρουσίαση ακολούθησε συζήτηση ώστε οι σπουδαστές και οι σπουδάστριες να συνειδητοποιήσουν πως η συμπαράσταση και η στήριξη από τον κοινωνικό περίγυρο αποτελεί σημαντικότατο παράγοντα ώθησης στην καταγγελία περιστατικών βίας και στο «σπάσιμο» του κύκλου της κακοποίησης.