Elite League: «Πάρτι» Κοροίβου και με Παπάγου-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 06-03-2024 | Συντάκτης:
ELITE LEAGUE 2023-2024 / ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ – ΑΣ ΠΑΠΑΓΟΥ (ΓΙΑΝΝΗΣ ΣΠΥΡΟΥΝΗΣ / ILIALIVE.GR)

Ο Κόροιβος με τρομερή εμφάνιση διέλυσε και τον Παπάγου στην Ήλιδα με 95-73 και αυτή ήταν 11η  εντός έδρας νίκη του σε 13 αγώνες και η 15η στο πρωτάθλημα της Elite League σε 25 αγώνες. H ηλειακή ομάδα παρέμεινε έτσι στην 5η θέση της βαθμολογίας σε ισοβαθμία με Μίλωνα και Σχηματάρι και συνεχίζει την μάχη της για το καλύτερο δυνατό πλασάρισμα ενόψει πλέι-οφ.

Ο Κόροιβος αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Αμερικανό Τάι-Σον Αλεξάντερ, παρόλα αυτά επέβαλε τον ρυθμό του από την β΄ περίοδο και μετά και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 12 πόντους (53-41), με 16 πόντους από τον Ντρου (με 4/7 τρίποντα) και 11 του Καλαϊτζάκη (με 2/2 τρίποντα).

Στο γ΄ δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και τους 16 πόντους (74-58) και στη δ΄ περίοδο ξεπέρασε τους 20 (89-64) στο 36΄.

Τα δεκάλεπτα: 29-23,53-41,74-59,95-73.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουζεν 18 (4), Ναυπλιώτης 6 (2), Νοέας 4, Γεωργαλάς 12, Καρράς 4, Δερμιτζάκης 15 (1), Καλαϊτζάκης 20 (4), Πόζογλου 10, Καραγεωργίου 3, Αλεξανδρόπουλος 3 (1), Τσίπας, Κινινής.

Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 19 (3), Καρακώστας 15 (2), Κυριλής 2, Σταματίου 2, Κόης 12 (4), Κασαπίδης, Ματσάγγος 2, Γουίλιαμς, Τζουγκαράκης 2, Σανδραμάνης 12 (2), Γάργαλης 2.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο  της Πρωινής την Πέμπτη.

Αίας Ευόσμου – Ελευθερούπολη 81-70

Ερμής Σχηματαρίου – Πανιώνιος 76-70

Μεγαρίδα – Μύκονος 71-54

Κόροιβος – Παπάγου 95-73

Πανερυθραϊκός – Δόξα Λευκάδας 83-76