Elite League: Ο Κόροιβος «καθάρισε» και την Μεγαρίδα στην Ήλιδα-Η βαθμολογία

Ημερομηνία: 16-03-2024 | Συντάκτης:

O Κόροιβος είναι ασυναγώνιστος στην «καυτή» Ήλιδα. Κέρδισε στο «κάστρο» του και την πιο φορμαρισμένη ομάδα της Elite League στον β΄ γύρο, την Μεγαρίδα, και μάλιστα εύκολα με 94-84 και έχει πλέον 12 νίκες σε 14 αγώνες στην Αμαλιάδα!

Περέμεινε έτσι στην 5η θέση της βαθμολογίας, μόλις μία νίκη πίσω από Μεγαρίδα, Ελευθερούπολη και Ηρακλή που ισοβαθμούν στην 2η θέση!

Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα πήρε διαφορά 13 πόντων στην β΄ περίοδο (36-23) αλλά η Μεγαρίδα ισοφάρισε 38-38 και το ημίχρονο τελείωσε 42-40. Στην γ΄ περίοδο ο εκπληκτικός Αλεξάντερ με τρίποντο έκανε το 47-40 και ο Ναυπλιώτης με τρεις διαδοχικές  βόμβες από τα 6.75μ. έστειλε την διαφορά στους 17 πόντους (63-46) στο 24΄.

Από κει και πέρα ο Κόροιβος δεν απειλήθηκε ιδιαίτερα, με την Μεγαρίδα να μειώνει μέχρι τους 5 πόντους (89-84), 1.48΄ πριν το τέλος, με τον σπουδαίο σκόρερ Κρίστιαν Μπράντφορντ κυρίως, για να έρθει η νίκη με διψήφια διαφορά, 94-84.

Τρομερός ο Αλεξάντερ με 29 πόντους και 6/13 τρίποντα αλλά και 11 ασίστ, παίκτης-κλειδί ο 20χρονος Σωτήρης Ναυπλιώτης με 17 πόντους και 5/8 τρίποντα σε 22 λεπτά συμμετοχής!

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 42-40,70-54,94-84.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 6 (2), Ναυπλιώτης 17 (5), Νοέας 9(1), Γεωργαλάς 10, Καρράς 6, Αλεξάντερ 29 (6), Δερμιτζάκης 2, Καλαϊτζάκης 8 (1), Πόζογλου 7 (1), Καραγεωργίου.

Μεγαρίδα (Μάνταλος): Μπράντφορντ 36 (5), Μαλούκος 2, Γκάτζιας 9 (2), Ζαραϊδώνης 3 (1), Τσόχλας 3 (1), Κοκορέλης 9 (3), Καλλινικίδης, Αρνόκουρος 5, Μαντίκος, Γερομιχαλός 17 (3).

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Τρίτη.

Αίας Ευόσμου (9-18) 36

*Εκκρεμούν οι αγώνες Πανερυθραϊκός – Παπάγου και Μίλωνας – Δόξα Λευκάδας (17/3).