Elite League: Ήττα του Κοροίβου στον Παπάγο-Τα αποτελέσματα της 10ης αγωνιστικής

Ημερομηνία: 29-11-2023 | Συντάκτης:

Για την 10η αγωνιστική της Elite League ο Κόροιβος ηττήθηκε στην καυτή έδρα του Παπάγου από την ομώνυμη ομάδα με 105-87 και είναι πλέον στο 6-4. Η ηλειακή ομάδα ήταν πολύ καλή στο α΄ ημίχρονο, προηγήθηκε και με 12 πόντους διαφορά (28-40) στο 14΄ και στο ημίχρονο ήταν μπροστά με 4 πόντους (49-53), με τον Ντρου Κουξχάουσεν να έχει 6/8 τρίποντα στο α΄ μέρος!

Στο γ΄ δεκάλεπτο, ο Α.Σ. Παπάγου προσπέρασε 63-58 και 71-62, ώσπου με το σκορ στο 72-65, 3.51΄ πριν το τέλος της γ΄ περιόδου, ο Κουξχάουσεν αποβλήθηκε με πολύ αυστηρή δεύτερη τεχνική ποινή (για flooping) και η εξέλιξη αυτή στοίχισε στον Κόροιβο στην συνέχεια, καθώς έχασε το μεγάλο επιθετικό του όπλο.

Το 30λεπτο ολοκληρώθηκε στο +10 για τους γηπεδούχους 79-69 και στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Κόροιβος μείωσε αρχικά στους 5 (89-84), τρία λεπτά πριν το τέλος, αλλά δεν άντεξε και στα εναπομείναντα λεπτά η διαφορά έφτασε και τους 18 πόντους, για το τελικό 105-87.

Τα δεκάλεπτα: 22-26, 49-53, 79-69, 105-87.

Α.Σ. Παπάγου (Καρακώστας): Γκρίφιν 21 (4), Καρακώστας 21 (3), Σταματίου 4, Τουλιάτος, Κόης 17 (2), Κασαπίδης, Ματσάγγος 18 (5), Καπόπουλος, Τζουγκαράκης 10, Σανδραμάνης 10 (2), Γάργαλης 4.

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 24 (7), Ναυπλιώτης, Νοέας 10 (1), Καρράς 5, Δερμιτζάκης 10 (2), Κινινής, Καλαϊτζάκης 9, Πόζογλου 6, Καραγεωργίου 9, Αλεξάντερ 14 (1), Τσίπας.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Πέμπτη.

Παπάγου-Κόροιβος  105-87

Έσπερος Λαμίας-Ηρακλής 85-78

Πανιώνιος-Ερμής Σχηματαρίου 83-67

Δόξα Λευκάδας-Πανερυθραϊκός  68-64 παρ. (61-61 κ.α.)

Ψυχικό-Χαρ. Τρικούπης  66-61