Elite League: Ήττα του Κοροίβου στον πόντο από τον Μίλωνα-Τα αποτελέσματα και η βαθμολογία

Ημερομηνία: 27-01-2024 | Συντάκτης:
ELITE LEAGUE 2023-2024 / ΑΟΝΣ ΜΙΛΩΝ – ΑΣΑ ΚΟΡΟΙΒΟΣ (ΣΤΕΛΙΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΥ / EUROKINISSI)

Για την 18η αγωνιστική της Elite League ο Κόροιβος ηττήθηκε στον πόντο με 80-79 από τον Μίλωνα στη Ν. Σμύρνη. Έτσι η ηλειακή ομάδα έχει πλέον ρεκόρ 10 νίκες-8 ήττες και υποχώρησε στην 5η θέση, όπου ισοβαθμεί με την Μύκονο.

Η ομάδα του Δημήτρη Λιόγα μετά από ένα καλό α΄ δεκάλεπτο όπου κέρδιζε 19-26,  βρέθηκε να χάνει με 10 πόντους στο ημίχρονο (46-36) και με 7 στο 30΄ (67-60). Ωστόσο με έναν εκπληκτικό Κουξχάουσεν που είχε 8/12 τρίποντα (!), πέρασε μπροστά με 71-72, 4.42΄ πριν τη λήξη και από κει και πέρα το παιχνίδι πήγε πόντο-πόντο. Ο Νοέας με φόλοου στα 17΄΄ πριν το τέλος έκανε το 78-79, ο Σκορδίλης με τον ίδιο τρόπο το 80-79 στα 5΄΄ πριν τη λήξη και στην τελευταία επίθεση ο Νοέας αστόχησε σε τρίποντο και η νίκη πήγε στον Μίλωνα.

Τα δεκάλεπτα: 19-26, 46-36, 67-60, 80-79.

Μίλωνας (Καραγιάννης): ΜακΚίσικ 6, Σκορδίλης 11, Πετρίδης 2, Μελισσαράτος 11 (1), Μοτσενίγος 8 (2), Δομπρογιάννης 3 (1), Ζούμπος 14 (3), Δημάκος 14 (3), Κανονίδης 11 (2).

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουζεν 26 (8), Ναυπλιώτης, Νοέας 9 (1), Γεωργαλάς 9, Καρράς 6, Αλεξάντερ 11 (3), Δερμιτζάκης, Καλαϊτζάκης 13 (2), Πόζογλου 5, Καραγεωργίου.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Μίλων-Κόροιβος 80-79

Αμύντας-Πανιώνιος 67-84

Ψυχικό-Δόξα Λευκάδας 79-86

Αίας Ευόσμου-Πανερυθραϊκός 71-70

Ηρακλής-Μεγαρίδα 69-72

Ελευθερούπολη-Μύκονος 81-87

Έσπερος Λαμίας-Παπάγου 81-68