Elite League: Ήττα Κοροίβου στη Ν. Σμύρνη στο πρώτο ματς των πλέι-οφ

Ημερομηνία: 17-04-2024 | Συντάκτης:

Ο Κόροιβος ηττήθηκε 88-75 από τον Μίλωνα στη Ν. Σμύρνη στο πρώτο ματς των πλέι-οφ και πλέον η πρόκριση στο Final-4 δυσκόλεψε πάρα πολύ καθώς ο Μίλωνας είναι στο 3-0 και θέλει μία νίκη ακόμα (η σειρά κρίνεται στις 4 νίκες).

O Κόροιβος, που αγωνίστηκε χωρίς τον τραυματία Δερμιτζάκη, βρέθηκε να κυνηγάει από την αρχή στο σκορ (20-5 στο 6΄) και στο ημίχρονο ήταν πίσω με 14 πόντους (48-34). Στη γ΄ περίοδο η διαφορά έφτασε ακόμα και τους 26 πόντους (64-38) στο 26΄ και το 30λεπτο έκλεισε στο +19 (69-50) για την ομάδα της Ν. Σμύρνης.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Κόροιβος μείωσε μέχρι τους 11 πόντους και η νίκη πήγε στον Μίλωνα με 88-75. Το προσεχές Σάββατο θα διεξαχθεί στην Ήλιδα ο δεύτερος αγώνας της σειράς.

Τα δεκάλεπτα: 32-15, 48-34, 69-50, 88-75.

Μίλωνας (Κουρής): Μπράιαντ 13 (3), Σκορδίλης 16, Πετρίδης 5 (1), Ανέστης, Μελισσαράτος 4, Παγώνης, Μοτσενίγος 8, Μπαρτ 10 (2), Δομπρογιάννης 4, Ζούμπος 6 (2), Δημάκος 4, Κανονίδης 18 (1).

Κόροιβος (Λιόγας): Κουξχάουσεν 2, Ναυπλιώτης 15 (3), Νοέας 5, Γεωργαλάς 2, Καρράς 4, Αλεξάντερ 38 (8), Καλαϊτζάκης, Πόζογλου 9 (1), Καραγεωργίου, Τσίπας.