Elite League: Αναπάντεχη ήττα του Κοροίβου στη Ν. Φιλαδέλφεια στην παράταση

Ημερομηνία: 18-03-2023 | Συντάκτης:

Για την 23η αγωνιστική της Elite League ο Κόροιβος γνώρισε αναπάντεχη ήττα στη Ν. Φιλαδέλφεια από την υποδεέστερη Φ.Ε.Α. με 82-78 στην παράταση. Η ηλειακή ομάδα πλήρωσε την αστοχία της (4/24 τρίποντα και 12 χαμένες βολές).

Μετά από ένα ισορροπημένο α΄ ημίχρονο (35-36), ο Κόροιβος προηγήθηκε με 9 πόντους στις αρχές του β΄ μέρους (35-44), αλλά η Φ.Ε.Α. επέστρεψε και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση με καλάθι του Καραχάλιου στα 2.8΄΄ πριν το φινάλε (74-74), ενώ στην προηγούμενη επίθεση ο Μίτροβιτς είχε κάνει το 72-74 με τρίποντο υπό πίεση από 9 μέτρα!

Στο έξτρα πεντάλεπτο οι «κυανόλευκοι» υπέπεσαν σε λάθη και η νίκη πήγε στην Φ.Ε.Α. με 82-78.

Τα δεκάλεπτα: 20-19, 35-36, 52-53, 74-74 (κ.δ.), 82-78 (παρ.).

Φ.Ε.Α. Ν.Φ./Ν.Χ. (Καρατζάς): Βαφειάδης, Στεργιάκης 22 (2), Κοντός 10, Ζήρος 2, Λίτσος 8 (2), Παπανικολάου, Καραχάλιος 19, Δεϊμέζης, Καραλευθέρης 8, Γαρέζος 2, Γεωργοπαπαδάκος 11 (3).

Κόροιβος (Δελέγκος): Λιούις 14 (1), Νοέας 5 (1), Καμάρας 20 (1), Ερμείδης 1, Σιδηροηλίας 9, Ιατρίδης 6, Ρουμελιώτης, Μίτροβιτς 15 (1), Βύρλας 8.

*Αναλυτικό ρεπορτάζ στο φύλλο της Πρωινής την Δευτέρα.

Φωτο: eliteleague.gr