Δήμος Ήλιδας: Οι εργαζόμενοι σε όλες τις Κοινωνικές Δομές έκοψαν την Πρωτοχρονιάτικη πίτα τους
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/01/Δήμος-Ήλιδας-Κοινωνικές-Δομές-ΠΙΤΑ-1-1024x576.jpg)
Όλες οι κοινωνικές δομές του Δήμου Ήλιδας που σήμερα -και μετά την κατάργηση της Κοινωφελούς Επιχείρησης- ανήκουν εξ ολοκλήρου στη νέα αντιδημαρχία Υγείας, Πρόνοιας και Κοινωνικής Αλληλεγγύης, έκοψαν την πρωτοχρονιάτικη πίτα τους, παρουσία του συνόλου των εργαζομένων, αλλά και ωφελούμενων.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/01/Δήμος-Ήλιδας-Κοινωνικές-Δομές-ΠΙΤΑ-3-1024x576.jpg)
Ειδικότερα, στη βασιλόπιτα συμμετείχαν εργαζόμενοι του τμήματος Πρόνοιας, του προγράμματος «Βοήθεια στο Σπίτι», του Κέντρου Κοινότητας, του Κοινωνικού Παντοπωλείου, και του ΚΕΠ Υγείας, όλες δομές σήμερα του Δήμου Ήλιδας.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/01/Δήμος-Ήλιδας-Κοινωνικές-Δομές-ΠΙΤΑ-5-1024x576.jpg)
Την πίτα έκοψαν από κοινού ο Δήμαρχος Ήλιδας κ. Χρήστος Χριστοδουλόπουλος και ο αρμόδιος Αντιδήμαρχος κ. Ηλίας Ευσταθόπουλος, ενώ το «παρών» στην όμορφη εκδήλωση έδωσαν ο αντιδήμαρχος Προγραμματισμού και πρώην πρόεδρος της Κοινωφελούς κ. Μάκης Παπαγιαννόπουλος και η τέως πρόεδρος κα Αλεξία Κοτσαύτη – Παπαζαφειροπούλου.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/01/Δήμος-Ήλιδας-Κοινωνικές-Δομές-ΠΙΤΑ-2-1024x576.jpg)
Ο Δήμαρχος Ήλιδας κατά την ομιλία του ευχαρίστησε τους εργαζόμενους για την συνεργασία τους, αλλά και για το πολύτιμο έργο που επιτελούν στις κοινωνικές υπηρεσίες, σε μία εποχή που η κοινωνία χειμάζεται από τα πολλά και συσσωρευμένα προβλήματα των τελευταίων ετών.
![](https://proini.news/_site/wp-content/uploads/2024/01/Δήμος-Ήλιδας-Κοινωνικές-Δομές-ΠΙΤΑ-4-1024x576.jpg)
Μάλιστα, όπως είπε χαρακτηριστικά, αυτός είναι και ο λόγος που αποφάσισε να δημιουργήσει μια ξεχωριστή αντιδημαρχία, δίνοντας έμφαση στις κοινωνικές δομές και στην ανακούφιση που προσφέρουν στους συμπολίτες μας.