Β΄ ΕΣΚΑΗ/1ος Όμιλος: Ο Ίφιτος το ντέρμπι, μεγάλη νίκη ο Υπερίων

Ημερομηνία: 24-12-2018 | Συντάκτης:

Για την 7η αγωνιστική του 1ου Ομίλου της Β΄ ΕΣΚΑΗ, ο Ίφιτος επικράτησε στο ηλειακό ντέρμπι της Γ.Ε.Π. Ηρακλής, στο Κλειστό του Καράτουλα και πλέον οι δύο ομάδες ισοβαθμούν στην 3η θέση με τον Πήγασο. Ο νεανικός και συνάμα ταλαντούχος Υπερίων (φωτό), συνέτριψε το δεύτερο της βαθμολογίας Σείριο στο Κλειστό της Ήλιδας και αυτή ήταν η πρώτη νίκη του στο πρωτάθλημα. Ο πρωτοπόρος Αιγέας Γαστούνης είχε ρεπό.

Γ.Ε.Π. Ηρακλής-Ίφιτος 58-62

Το βράδυ της Κυριακής, στο Κλειστό του Καράτουλα, διεξήχθη ο τελευταίος αγώνας της χρονιάς ανάμεσα στις δύο πυργιώτικες ομάδες, ο οποίος βρήκε νικητή τον Ίφιτο με 58-62. Η απουσία του Γιώργου Μπεκρή δεν έδειξε να επηρεάζει τους παίκτες του, αφού μπήκαν πιο δυνατά και πήραν γρήγορα προβάδισμα, για να αντιδράσει η Γ.Ε.Π. Ηρακλής και να κλείσει το α΄ δεκάλεπτο 15-15. Η συνέχεια ανήκε ολοκληρωτικά στους τυπικά γηπεδούχους, οι οποίοι στηριζόμενοι στο καλό περιφερειακό σουτ και στο γρήγορο ρυθμό έφτασαν τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό (30-19). Το γ΄ δεκάλεπτο ήταν και το πιο παραγωγικό για τις δύο ομάδες, με τη Γ.Ε.Π. Ηρακλής να κρατά το προβάδισμα κοντά στους δέκα πόντους (49-40). Στην τελευταία περίοδο, όμως, μίλησε η εμπειρία τον παικτών του Ιφίτου, οι οποίοι έβαλαν τη μπάλα κοντά στο καλάθι και με δυνατή άμυνα κατάφεραν να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν μια σημαντική νίκη για τη διεκδίκηση μιας θέσης στην πρώτη 3αδα, που οδηγεί στα πλέι-οφ.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 30-19, 49-40, 58-62.

Ηρακλής (Τ. Σκίπης): Σκαλτσάς Κ. 18(2), Διαμαντόπουλος 7(1), Χρονόπουλος 5, Χαϊκάλης 6(2), Λουκίσσας 10(2), Μπότσας 8(1), Σκαλτσάς Ι.4, Τοπιντζής, Παπαδόπουλος.

Ίφιτος (Γ. Μπεκρής): Μαρκάκης 2, Βακαλόπουλος 10(2), Αναγνωστόπουλος 2, Μπακόπουλος 10, Ντεβενέζος 12, Αναγνώπουλος 4, Γεωργόπουλος 20, Δημητρόπουλος 2, Φωτιάδης, Κωνσταντίνου, Σπηλιωτόπουλος.

Υπερίων-Σείριος 79-51

Τα «ατίθασα μωρά» του Δημήτρη Φωτόπουλου έκαναν τη μεγάλη έκπληξη την Κυριακή, κερδίζοντας το δυνατό Σείριο στην Αμαλιάδα με 79-51. Ο 17χρονος πόιντ-γκαρντ, Αλέξης Κάτζος, ήταν σε άλλο ένα παιχνίδι φανταστικός, πετυχαίνοντας αυτή τη φορά περισσότερους από τους μισούς πόντους της ομάδας, 42 τον αριθμό! Ο Υπερίων με πολύ δυνατή άμυνα πήρε διψήφια διαφορά από το α΄ κιόλας δεκάλεπτο (24-9), ο Σείριος μείωσε στους 7 στο ημίχρονο, αλλά στο β΄ μέρος οι ταλαντούχοι Αμαλιαδίτες ήταν καταπληκτικοί και στις δύο πλευρές του γηπέδου και εκτόξευσαν τη διαφορά πάνω από τους 20 πόντους στο δ΄ δεκάλεπτο, για να έρθει το +28 με τη λήξη του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 24-9,40-33,56-41, 79-51.

Υπερίων (Δ. Φωτόπουλος): Κάτζος 42(5), Γιαννακόπουλος 7(1), Παπαδόπουλος,
Ρούνης 8, Ν.Δ. Φωτόπουλος 7(1), Β. Χαλικιάς, Δημόπουλος, Μυλωνόπουλος, 7, Α. Θεοδωρόπουλος, Γ. Δημόπουλος.

Ποσειδώνας-Πήγασος 27-58
Αχαϊκός-Ιωνικός 38-41
Ρεπό: Αιγέας Γ.