AEK – Κόροιβος 89-75: Έπεσε μαχόμενος στο ΑΟΚΑ

Ημερομηνία: 05-12-2016 | Συντάκτης:

koroivos

Ο Κόροιβος πάλεψε κόντρα στην πανίσχυρη ΑΕΚ αλλά λύγισε στο τελευταίο εξάλεπτο

Ο Κόροιβος έβαλε δύσκολα για 34 λεπτά στην ΑΕΚ το απόγευμα του Σαββάτου στο ΟΑΚΑ αλλά λύγισε στο τελευταίο εξάλεπτο κι έφυγε ηττημένος με 89-75, μια διαφορά που δεν αντικατοπτρίζει την εικόνα του αγώνα. To παιχνίδι κρίθηκε στα λάθη, κατηγορία στην οποία ο Κόροιβος είχε 17 και η ΑΕΚ 11. Οι κυανόλευκοι δέχτηκαν 28 πόντους από τα λάθη στα οποία υπέπεσαν, ενώ η ΑΕΚ  16. Αυτοί οι 12 πόντοι διαφορά στα λάθη, ήταν το στοιχείο που έγειρε την πλάστιγγα υπέρ των κιτρινόμαυρων καθώς τόσο στην ευστοχία όσο και στα ριμπάουντ υπήρξε ισορροπία μεταξύ των δύο ομάδων. Έτσι, ο Κόροιβος είναι πλέον στο 2-7 και το σαββατιάτικο παιχνίδι με τα Τρίκαλα, στο κλειστό της Αμαλιάδας, αποτελεί άλλον ένα «τελικό» για τον αμαλιαδίτικο σύλλογο.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με «ζεστό» τον Κεν Μπράουν, ο οποίος με δύο διαδοχικά τρίποντα, έκανε το 6-10. Η ΑΕΚ απάντησε με σερί 16-5, έκανε το 22-15, με πρωτεργάτες τους Ουίλιαμς, Μαυροειδή και η α΄ περίοδος τελείωσε με τρίποντο του Μιλουτίνοβιτς και σκορ 24-20. Στη β΄ περίοδο, η διαφορά κυμάνθηκε από τρεις έως επτά πόντους, με τον Κόροιβο να είναι εύστοχος σε δίποντα και τρίποντα, με αποτέλεσμα η ΑΕΚ να μην μπορεί να ξεφύγει στο σκορ (46-39 το σκορ ημιχρόνου). Είναι χαρακτηριστικό πως στο πρώτο μέρος ο Κόροιβος είχε 64% στα δίποντα (9/14), με 3/3 του Χολ και 2/4 του Πόλαρντ, 45% στα τρίποντα (5/11), με τον Μπράουν να έχει 3/3, τον Γκότσερ 1/1 και τον Μιλουτίνοβιτς 1/2.

Δεν άντεξε στην τελευταία περίοδο

Το γ΄ δεκάλεπτο ξεκίνησε με σερί 8-0 για την ΑΕΚ, με τρίποντα των Ούκιτς, Ουίλιαμς και δίποντο του Μιλόσεβιτς και η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα (54-39). Με καλή άμυνα και τέσσερα διαδοχικά τρίποντα , δύο από τον Μπράουν και δύο από τον Χατζηνικόλα, η ηλειακή ομάδα μείωσε στους 5 πόντους (63-58), δύο λεπτά πριν τη λήξη της γ΄ περιόδου αλλά ένα αυστηρό αντιαθλητικό φάουλ, έδωσε το δικαίωμα στην ΑΕΚ να πετύχει πέντε συνεχόμενους πόντους, με 2 βολές του Ιβάνοβιτς και τρίποντο του ίδιου παίκτη, για να ολοκληρωθούν τα 30 λεπτά αγώνα με +10 για την αθηναϊκή ομάδα (68-58).

To τελευταίο δεκάλεπτο ξεκίνησε, όπως το τρίτο, με 4 αναπάντητους πόντους από την ΑΕΚ (72-58), ο Γκότσερ στη συνέχεια μείωσε στους 9 (74-65) στο 34΄, αλλά με 5 διαδοχικούς πόντους του Μαυροειδή έγινε το 79-65 και ουσιαστικά τελείωσε εκεί το παιχνίδι. Η διαφορά των 14 πόντων παρέμεινε μέχρι τη λήξη του αγώνα.

Καλύτεροι από τον Κόροιβο οι Μπράουν με 19 πόντους και 5/8 τρίποντα και Γκότσερ με 13 και 3/5 τρίποντα, ενώ από την ΑΕΚ Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής, Ουίλιαμς, Μιλόσεβιτς και Ούκιτς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 24-20, 46-39, 68-58, 89-75.
ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 12 (2), Σάκοτα 7 (1), Μιλόσεβιτς 15 (1), Λαρεντζάκης, Φάλκερ, Ιβάνοβιτς 19 (3), Μωραΐτης 1, Μαυροειδής 16, Σκουλίδας, Ουίλιαμς 19 (1).
Κόροιβος (Καλαμπάκος): Γκότσερ 13 (3), Μπράουν 19 (5), Μιλουτίνοβιτς 12 (1), Μιχάλογλου 2, Βαν Όστρουμ 5 (1), Σαχπατσίδης 2, Χατζηνικόλας 6 (2), Σπυριδωνίδης, Πόλαρντ 6, Χολ 10.

Δηλώσεις προπονητών

Ντ. Καλαμπάκος

«Είμαστε ικανοποιημένοι»

« Ήρθαμε να παλέψουμε και να προσπαθήσουμε. Ξέραμε ότι η ΑΕΚ είχε θέματα, αλλά αυτό σε συσπειρώνει, όμως χάνεις και το μπούσουλα αν παρασυρθείς. Προσπαθήσαμε να είμαστε σκληροί και ανταγωνιστικοί. Μπορούσαμε το κάτι παραπάνω, αλλά η ΑΕΚ έχτισε διαφορά ασφαλείας και κέρδισε ξεκούραστα. Αναγκαστήκαμε να απλώσουμε το παιχνίδι μας. Συνεχίσαμε να προσπαθούμε. Φεύγουμε κάπως ικανοποιημένοι από το παιχνίδι και η διαφορά μας δίνει κουράγιο για να αντιμετωπίσουμε τη συνέχεια. Είμαι ευχαριστημένος από τα παιδιά. Πολέμησαν, προσπάθησαν, αλλά δεν καταφέραμε να βάλουμε μεγάλο ζόρι στην ΑΕΚ».

Γ. Ζντοβτς

«Δεν ήταν εύκολη νίκη»

«Συγχαρητήρια στα παιδιά για τη νίκη. Ήταν μια σημαντική νίκη, αλλά δεν ήταν εύκολη. Είχαμε να αντιμετωπίσουμε ομάδα με πολύ επιθετικό ταλέντο. Είχαμε στόχο τη νίκη. Είχαμε σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή μας, αλλά στο τέλος της ημέρας βρήκαμε τον τρόπο να πάρουμε τη νίκη. Δεν έχουμε την ομάδα που θα διαλύει κάθε αντίπαλο, όμως στο τέλος της ημέρας παίξαμε συγκεντρωμένα και πήραμε τη νίκη».